Teisipäev, november 3, 2015
 

Lugupeetud arsti perekonna hauatähis taastati valla toel

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Kärdla kalmistul tehti korda perekond Masingu unikaalne hauasammas, mis on üks esimesi Hiiu valla toel korda tehtud hauatähiseid.
Hiiumaa muinsuskaitseseltsi esimees Dan Lukas rääkis, et selts on kutsunud saare omavalitsusi igal aastal korda tegema kasvõi ühegi hauatähise, et päästa saare kalmistute kultuuriväärtuslikke hauatähiseid. Head eeskuju on varasematel aastatel näidanud Pühalepa vald, nüüd ühines üleskutsega ka Hiiu vald. Esimestena tehti korda Kärdla kalmistul asuv urni ja loorberi(?)pärgadega kaunistatud inimesekõrgune betoonist valatud sammas ja paar kiviristi.
Restauraatoripaberitega kiviraidur Aigor Soikka, kes vandaalide poolt purustatud hauatähise taastas, oli väga rõõmus, et suutis teatud nurga all välja lugeda samba saksakeelse pealdise. Sellel on kirjas, et tegemist on perekond Masingu rahulaga. Soikkat, kes ka lehetoimetusega ühendust võttis, huvitas väga, kes on see doktor, kelle mälestust sammas jäädvustama seati.
Taastamistöid korraldas Hiiu valla majandusosakonna juhataja Liili Eller ja vald ka tasus tehtud töö eest. “Aigor tegi fantastilist tööd,” kiitis Eller. “Nägin kui kehvas seisu see sammas enne parandamist oli.”
Vallal on kavas korrastada ka Masingute hauaplats ja jätkata teistegi hauatähiste korrastamist. Eller ütles, et vallavalitsus planeerib selleks igal aastal valla eelarvesse 500 eurot.
Lisaks korraldab vald koos noortekeskusega suviti õpilaslaagreid, milles osalejad käivad kalmistul korrastustöid tegemas. “Iga kord kui õpilasmalev alustab, räägib Dan lastele väga huvitavalt kalmistust ja kalmistukultuurist. Tema sõnum on, et kalmistu on meie ajaloo peegel,” rääkis Eller. Ta usub, et need lapsed, kes kalmistul töötanud, ei lähe kindlasti kunagi sinna midagi lõhkuma.
Dan Lukas omalt poolt kutsus tegema annetusi väärtuslike hauatähiste hooldamiseks ja taastamiseks. Selleks on Hiiumaa muinsuskaitse seltsi kodulehel http://hiiumaamuinsuskaitseselts.eu/ link, millel foto katkisest kiviristist. Lingi alt saab põhjaliku ülevaate väärtuslikematest hauatähistest ja sellest, millised neist juba korda tehtud, millised tegemata.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411