Reede, november 20, 2015
 

Kärdla Veevärgi tarbijahinnad tõusevad

Pooleteise nädala pärast, 1. detsembrist hakkavad Kärdla Veevärgi teeninduspiirkondades kehtima paarkümmend protsenti kõrgemad hinnad.
Suure pere ema Mari-Liis Leivalt rääkis, et veeteenuste hind on seni olnud täiesti taskukohane – tavaarve  35 eurot kuus. Majapidamises on teenuse tarbijaid igapäevaselt kaheksa. Pere tarbimine kokku seega ligi 12 kuupmeetrit ja hind tõuseb 42 euroni.
Hinnatõusu üle naine ei rõõmusta, kuid ta leiab, et tarbimisharjumusi see ka muutma ei pane. “Beebit ju vähem ei vannita ja suurematele lastele on vee õiget kasutamist õpetatud juba varem,” ütles Leivalt.
Küll leidis Leivalt, et hind võinuks tõusta uuest aastast, mitte detsembrist, mil perede kulud reeglina suuremad ja jaanuaris saabuv arve ülejäänutest kõrgem.
Ameti luba olemas
Konkurentsiamet kinnitas uued ja senisest kõrgemad veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste hinnad, kuid mitte sel määral kui ettevõte taotles.
Vee- ja kanalisatsiooniteenus kokku hakkab maksma sõltuvalt piirkonnast eraisikutele 3,50–3,60 eurot kuupmeetri eest, äridele veidi enam.
Kärdla Veevärgi juhataja Toomas Kattel rääkis, et esialgse arvestuse kohaselt oleks hinnatõus tulnud koguni 35 protsenti, ent pärast ametilt juhiste saamist piirdub tarbijahindade tõus viiendikuga senisest.
Katteli hinnangul jääb uus hind pigem Eesti keskmiste hulka, maksimumid küündivad üksikutes valdades üle 4 euro. Eesti veeettevõtjate liidu veehinna ankeetide 30. juuni koondi järgi maksis teenus Kärdla Veevärgis elanikele keskmiselt 2,94 eurot. AS Kuressaare Veevärk küsis 3,12 eurot, AS Haapsalu Veevärk 2,61 eurot ja AS Matsalu Veevärk 3,04 eurot. Kõrgeim oli teenuse hind OÜs Vihula Valla Veevärk küündides 5,34 euroni ja odavaim Viimsi vallas Mähel, kus OÜ Esmar Vesi küsis 1,59 eurot.
Uued hinnad
ASi Kärdla Veevärk praegused hinnad on 2012. aastast ning vee kuupmeetri eest tuleb eraklientidel välja käia 1,38 eurot ja juriidilistel isikutel 1,452 eurot. Detsembrist hakkab vesi maksma vastavalt 1,632 ja 1,716 eurot kuupmeetri eest.
Hind reovee ärajuhtimise eest Hiiu vallas ja Pühalepa vallas Paladel on kõigile kasutajatele ühine, makstes 1,572 ja edaspidi 1,884 eurot kuupmeetri eest.
Käina vallas ning Pühalepa valla Suuremõisa ja Tempa piirkonnas tuleb reovee ärajuhtimise ja puhastamise eest tasuda veidi vähem. Hind on praegu elanikele 1,536 ja äridele 1,632 eurot ning detsembrist 1,86 ja 1,944 eurot kuupmeetri eest. “Konkurentsiamet püüab hinda saada väga täpselt kulupõhiseks ning ühegi teise piirkonna raha eest ei tohi esimese kulusid katta,” selgitas Kattel.
Hinnad ühtlustumas
Tarbijahinnad era- ja äriklientidele on teineteisele lähenemas. Kattel selgitas, et enne monopolidele hinnapiirangute kehtestamise seadust kehtinud erinevaid hindu saab tasakaalustada kindlas mahus kuni need lõpuks ühtlustuvad. Ta peab võrdset hinda igati mõistlikuks nõudeks ja tõi näiteks klosetiskäigu: “Kui ma käin töökohal WC‑s, miks peaks seal kulutatud vee eest maksma rohkem kui kodus!”
Kattel möönis, et uus ja senisest kõrgem tariif võib veetarbimist esialgu mõnevõrra vähendada. Ta pidas seda igati normaalseks, et inimesed mõtlevad oma tarbimisharjumused paremini läbi ega larista veega ilmaasjata.
Emmastes odavaim
Emmaste vallas osutab vee- ja kanalisatsiooniteenust munitsipaalasutus EMKO. Teenuste hinnad kehtestab vald. Praegu kehtib 2011. a korraldusega kinnitatud hinnakiri, mille järgi maksab tarbevee kuupmeeter 0,37 eurot ja heitvesi 0,64 eurot ehk kokku veidi üle ühe euro.
EMKO juhataja Harri Hiis märkis, et ehkki korralduses on kirjas, et neile hindadele lisandub käibemaks, siis see ei ole õige. Ta selgitas, et EMKO ei ole käibemaksukohuslane ja korraldus vajab uuendamist.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411