Reede, november 27, 2015
 

Möödub sada aastat malesuurmeister Paul Kerese sünnist

erakogu
Järgmise aasta 7. jaanuaril möödub 100 aastat Eesti 20. sajandi sportlaseks valitud malesuurmeister Paul Kerese sünnist, mispuhul nimetas Rahvusvaheline Maleföderatsioon (FIDE) algava aasta rahvusvaheliselt Paul Kerese aastaks.
Keres võitis 1938. aastal AVRO turniiri, kus osales kaheksa maailma tugevaimat maletajat, ja sai õiguse mängida  Aleksandr Alehhiniga maailmameistritiitlile. Selle tiitlimatši nurjas puhkenud teine maailmasõda. Paul Kerese võitlus maailmameistritiitli nimel kestis kuni 1963. aastani, mil ta pidi leppima MM-kandidaatide turniiril Curacaos taas teise kohaga. Nii sai malelegend hüüdnimeks “igavene teine”.
1939. aasta Buenos Airese maleolümpial võitis Keres pronksmedali ning aastatel 1952–1964 tuli seitsmel korral olümpiavõitjaks Nõukogude Liidu võistkonnas. Kerest tunti malemaailmas džentelmenina ja teda peeti ausa mängu sümboliks.
Ta on ainus maletaja, kes on oma riigi rahatähel ning valitud kodumaal sajandi sportlaseks.
Eesti maleliit koostöös kultuuriministeeriumi, Eesti olümpiakomitee ning teiste organisatsioonidega korraldab 2016. aastal mälestusfestivali “Paul Keres 100”. See algab 8. detsembril Kerese sünnilinnas Narvas 7. rahvusvahelise noorteturniiriga “Läänemere maletähed” ja lõppeb 2016. aasta detsembris Pärnus korraldatava Euroopa kiir- ja välkmale meistrivõistlustega. Mälestusfestivali programmis toimub palju erinevaid üritusi – maleturniire, simultaane, konverents, maleõhtud jne. Eesti Pank ja Eesti Post annavad välja 2-eurose meenemündi ja postmargi, Eesti spordimuuseumiga koostöös valmib näitus sajandi sportlasest, mida on võimalik eksponeerida paljudel üritustel.
Mälestusfestivali sündmustele tuleb tugevaid maletajaid kogu maailmast, aga eelkõige on oodatud osalema ja ka ise üritusi korraldama kõik Eesti malesõbrad ning Paul Kerese talendi austajad.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411