Reede, november 13, 2015
 

Esimene avalik konkurss võib tühja minna

| Hiiu Leht
Hiiumaal pole vallavanema leidmiseks kunagi varem konkurssi korraldatud.
Nüüd lõi pretsedendi Hiiu vald, mille väljakuulutatud vallavanema konkursile laekus 11 sooviavaldust. Otsus korraldada avalik konkurss võeti vastu 28. oktoobri volikogus. Hiiu Lehe andmetel oli sõelal kaks vallavanema kandidaati, kuid kumbki ei leidnud kõigi kümne eelmist vallavanemat Georg Linkovi umbusaldanud volikogu liikme toetust.
Kolmapäeval tunnistati kvalifitseerimiskomisjoni otsusega nõuetele vastavaks kuus kandidaati: Aarne Põlluäär, Vahur Luhtsalu, Sven-Erik Veimer, Siim Avi, Reili Rand ja Kaido-Allan Lainurm.
Kvalifitseerimiskomisjoni liige Artur Valk ütles, et teda üllatas meeldivalt, kui heade CVdega kandidaadid konkursile tulid. “Asjata räägitakse, et nii väikesesse valda ja Hiiumaale ei taheta tulla – konkursile tuli mitmeid väga väärika elulookirjeldusega kandidaate,” oli tema kommentaar.
Kvalifitseerimiskomisjon, millesse kuulusid Tiit Harjak (IRL), Artur Valk (RE), Ants Vahtras (KE), Aili Küttim (VL Üks Hiiumaa) ja volikogu esinaine Margit Kagadze, kontrollis esitatud dokumentide vastavust nõuetele ning kohustuslike tingimuste olemasolu.
Kagadze selgitas, et vallavanemaks pürgijate sisulist sobivust, töökogemust, motivatsiooni ja muid kriteeriume hindab iga volikogu liige eraldi.
Saripuudujast kaalukeeleks
Vallavanema valimine on 16. novembri erakorralise volikogu päevakorra projektis, kuid esimene avalik konkurss võib luhtuda, sest iga volikogu liige võib istungi alguses esitada ka konkursiväliselt uusi kandidaate. Eelmine vallajuht Georg Linkov on aga ilmselt leidnud volikogust liikme, kes võiks ta tagasitulekut toetada.
Kolmapäeval taastas oma volikogusse kuuluvuse Tarmo Kriis (KE), kes sellega tõrjus välja Linkovi umbusaldamisega liitunud reformierakondlase Meelis Potari. Nõks, miks keskerakondlase volikogusse tulles lahkub reformikas, on selles, et Kriis, kes 2013. aastal astus Hiiu vallavanemaks saamise nimel Reformierakonda, liitus sel kevadel Keskerakonnaga.
Kriis oli 2013. aasta kohalike omavalitsuse valimistel Hiiumaa reformierakondlaste esinumber ja vallavanema kandidaat. Keskväljakule suure plakati välja pannud ja Hiiu Lehe esikaanel südamliku pöördumisega esinenud Kriis sai 69 valija hääled. Uue tulija jaoks oli see väikese valijate arvuga Hiiu saarel üsna hea tulemus, kuid kuna Reformierakond võimule ei pääsenud, jäi vallavanema karjäär ära.
Volikogutöö aga Kriisi suurt ei huvita. Praeguseks on volikogu pidanud 31 istungit, millest Kriis on osalenud kolmel(!): 21. novembril 2013, 7. veebruaril 2014 ja 18. juunil 2015.
9. juunil 2014 peatati Kriisi volitused seoses volikogu istungitelt puudumisega kolme järjestikuse kuu jooksul. See aga ei ole “eluaegne” karistus ja volikogu liikmel on igal ajal õigus oma liikmelisus taastada. Kriis taastas oma liikmelisuse tänavu 22. aprillil, et saada taas volikogust välja heidetud 29. septembril. Põhjus ikka sama – istungitelt puudumine kolm kuud järjest.
Kriis ütles, et tal pole olnud aega volikogu istungitel osaleda töö tõttu Sillamäe sadamas. Nüüd ta seal enam ei tööta ja tuleb volikogusse tagasi selleks, et “tüli lahendada”.
Vaatame, mida toob esmaspäev
Kriis ei soostunud avaldama oma soosikut vallavanema kohale, kuid ütles, et tema arusaamade järgi on vallajuht poliitiline figuur, kes on lubanud midagi ära teha ja kelle taga on poliitilised kokkulepped. “Leian, et vallavanem peaks ikkagi tulema volikogust ja tal peaks olema mingisugunegi rahva mandaat,” ütles Kriis.
Linkovi kohta arvas ta, et ametisse tagasitulemiseks vajalikke hääli eksvallavanem kokku ei saa.
Keskerakondlane Ants Vahtras ütles, et Kriis rääkis temaga sellest, et tal oleks vaja “kohta” ja ta on valmis selleks koostööd tegema mõlema osapoolega.

Kriis eitas, et tal oleks huvi endale vallas mingit ametikohta saada.
Vahtrase sõnum Kriisile oli, et kui ta hääletab vallavanema valimistel teistmoodi kui tema, peab ta Keskerakonnast lahkuma. Samas ei arvanud ta, et erakonnast väljaheitmine Kriisile midagi loeks.
“Sisuliselt on Linkovil kümme häält koos ja õhus on, et ta tuleb kolinal tagasi,” nentis Vahtras, et avalik konkurss võidakse lihtsalt ära nullida.
Vahtras rääkis, et Linkov on ka teda läbirääkimistelaua taha kutsunud, kuid ta keeldus: “Alles umbusaldasime ja nüüd lähen läbi rääkima – see ei tule kõne alla!”
Georg Linkovi kommentaar oli lühike: “Hetkel on vara midagi täpsemalt öelda, ootame volikogu otsuse ära.”

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Riina Lilleõis

  Täpsustuseks.

  1993 aastal, peale volikogu valimisi, toimus Pühalepa vallavanema valimiseks konkurss. Konkursil osales viis kandidaati. Vallavanemaks valiti Anton Kaljula.

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411