Teisipäev, november 3, 2015
 

Arengukavaga kasvatati oma valla tunnet

Vallavolikogu algatas Emmaste valla arengukava koostamise aastateks 2015–2022 mullu maikuus – nüüd, oktoobrikuu istungil jõuti arengukava kinnitamiseni.
Arengukava töörühma liige, volikogu esimees Ülo Kikas ütles, et on väga oluline, et inimesed tulid kodust välja arengukava koostamisel kaasa rääkima: “Loodan, et oma valla tunne läks tänu sellele rohkem elama.”
Ta rääkis, et mitmele olulisele arvamusliidrile ja valdkonna asjatundjale helistas ta isiklikult ja kutsus osalema.
Valla arengukava koostamine võetigi seekord ette eriti põhjalikult ja mõnes mõttes ka uutmoodi. Protsessi kaasati kaks noort Tartu Ülikooli inimgeograafi, Kerli Müürisepp ja Olle Järv. “Koostasime seekord arengukava nende juhtnööride alusel ning tähtis oli seejuures ka protsess, kuidas see toimus,” selgitas Kikas.
Ühtlasi avati blogi http://emmaste-arengukava.blogspot.com.ee/2014, mida modereeris arengukava töörühma liige Hergo Tasuja. Blogis kutsuti kõiki huvilisi Emmaste valla tuleviku kujundamises kaasa rääkima.
Kaugeltki ei oodatud, et kõik ainult seda kanalit kasutaks. Nii algatati arengukava jaoks mõtete kogumiseks ideeõhtud, mis toimusid mullu oktoobris valla eri piirkondades: Jausas, Leisus, Sõrul, Valgul ja Emmastes. Kokku osales neil õhtutel 85 inimest. Ideeõhtutel said kirja iga piirkonna tugevused ja probleemid ning kokku lepiti ka lahendused. Kõigest sellest saab lugeda ka arengukava blogist.
Mõned asjad juba tehtud
Ideeõhtute kokkuvõttest selgub, et senisest suuremat tähelepanu soovitati pöörata kultuurile ja tegeleda ka kultuuri sisulise poolega – kuidas aktiviseerida inimesi, koordineerida valla ja vallas toimuvaid üritusi, selgitada välja vajadused ja pakkuda lahendused, kuidas märgata ja tunnustada sädeinimesi, kujundada välja valla märgiüritus, aga ürituste kaudu tekitada ka suuremat ühtsust piirkonna ja valla elanike seas. Tõdeti, et eelkõige on oluline luua ametikoht valdkonna eestvedajale, et teemaga süsteemselt tegeleda.
Nüüdseks ongi vallas palgal kultuuri- ja spordivaldkonna spetsialist Annely Thorstensson, jätkatud on ka valla märgiüritusi – taastatud Rammumehe võistlus ja läbi viidud 14. Emmaste rattamaraton.
Tähtsuselt teiseks seati ideeõhtutel valla teede hooldus. Kirja said konkreetsed teelõigud, mis erilist ja kiiret tähelepanu vajavad.
2014. aastal soetas vald teehöövli ning sellest loodetakse suurt abi teede korrashoiul.
Väga olulisena toodi välja ka Emmaste tankla taasavamine ja seegi on nüüdseks tehtud – jaanipäevast saavad Emmasteotsa inimesed bensiini-diislit jälle kohalikust tanklast.
Arengukava protsessi kaasati ka Emmaste põhikooli ja lasteaia õpilased, kes joonistasid, milline võiks olla nende koduvald tulevikus ning otsisid vallale sobivat tunnuslauset. Nii näiteks pakuti tunnuslauseteks “Liikudes paremuse poole”, “Noorte asi, hakkamist täis”, “Mukum kõigist mukudest”, “Kodupaik merede süles” jt. Õpilased koostasid esitlused, joonistustest avati näitus, konsultantide meelest väärinuks kasutuselevõtmist ka üks tunnuslause, kuid Kikase sõnul jäi see arengukava lõppdokumendist esialgu veel välja.
Sel aastal viidi läbi arut­elud teemarühmades, kus käsitleti Emmaste valla ette­võtlust, sotsiaalvaldkonda ning haridust ja noorsootööd. Ka nende arutelude kokkuvõtted on blogis kõigile tutvumiseks.
Näiteks ettevõtluse teemarühmas tõusid viie esmatähtsa arendamist vajava teemana päevakorda valla positiivne mainekujundus ning kommunikatsiooni- ja arendusspetsialisti palkamine, eluruumide üürituru loomine, olemasolevate tootmispindade rakendamine, valla kooli muutmine “eriliseks” ning kaugtöövõimaluste loomine ja IT-valdkonna edendamine.
Kikas rääkis, et nii arutati valla arenguvõimalused ja vajadused, aga ka murekohad läbi nii piirkondade kui valdkondade kaupa. Saadud info sõeluti tähtsuse järjekorda ning pandi arengukavasse kirja võimaluste ja vajaduste pinnalt. “Nende arutluste ühisosa oli see, mis arengukavas lõpuks kõige rohkem tähelepanu sai,” selgitas Kikas.
Kogu arengukavatöö tegid vallainimesed ise, järelduste osa ja arengukava teksti koostasid suuresti vabatahtliku tööna eksperdid, kes Emmaste vallaga seotud.
Arengukava komisjoni kuulusid volikogu esimees Ülo Kikas, sotsiaalkomisjoni esindaja Kristi Ugam, eelarve- ja majanduskomisjoni esimees Gustav Kotkas, haridus- ja kultuurikomisjoni esimees Hergo Tasuja, vallavanem Tiit Paulus, Tartu Ülikooli inimgeograafid Kerli Müürisepp ja Olle Järv.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411