Reede, november 27, 2015
 

Albumitüüpi teatmeteos “Maakillud meres”

Repro
Niisuguse žanrinimetuse ja nime mõtles Tiit Leito välja oma raamatule, millega ta on tõeliselt rahul ning mida nimetab enda elutööks.
“Sain sellesse raamatusse kirja kõik, mida ma väikesaarte kohta tean, kõik kogemused, kogu info, mis nende kohta on olemas – kõik-kõik on siin sees. See, et ma suudaks veel midagi niisugust teha, on ebareaalne ja pole ka ühtki teist ala, mida ma nii põhjalikult tunneks,” ütles autor kolme aasta tööd kokku võttes.
Tellimus teha niisugune raamat sarja Roheline Eesti jaoks tuli kirjastuselt Varrak. Paraku tundis Tiit Leito, et kogu teadmine, mis tal väikesaartest on, ei mahu sellesse formaati ära. “Tundsin, et seal ei tule välja mu fotograafi- ja kunstnikuoskused,” selgitas Leito. Nii tegi ta ettepaneku, et teosest võiks saada enamat. Kirjastus nõustus ja Leito sai sisukas teoses lahti lüüa oma fotograafiande kõik registrid ja kasutusele võtta kogu tehnika, mis tal on.
Pilte teeb Leito Canon EOS 5D Mark III-ga, mille fotost annab teha seinasuuruse pildi. Leito tõi näiteks püsiekspositsiooni, mille fotoseina suuruseks 10 m korda 7 m. See maastike kirjeldus on eelmisest aastast üleval Kauksis ja selle pildi juures kõndides tundub nagu oleksidki rabas või metsas.
Selleks, et fotod saaks perfektsed, tegi ta arvuti muust kraamist tühjaks ja töötles pilte ainult RAW failidest alates.
Raamat tutvustab meie rannikumeres asuvaid kõige väiksemaid saari, mis on alles merest kerkinud või mille pindala ei ole veel kasvanud üle paarisaja hektari ja kus puudub aastaringne püsiasustus. Sellest ka raamatu pealkiri “Maakillud meres”.
Leito ütles, et raamat sobib keskkonnaameti töötajatele, õpetajatele, õpilastele, üliõpilastel, kõigile, kes loodust armastavad.
Saarte pildistamiseks ja nende maastike kirjeldamiseks tuli tal kahe suve jooksul merel olla kokku ligi viiskümmend päeva, kuid veidi vähem öid. Nende mereretkede jooksul külastas ta ligikaudu sadat väikesaart.
Leito käis reisil kummipaadiga, kuid ei soovitanud seda kellegi järele proovida, sest meri peab väga tuttva olema. Turvalisem on see reis ette võtta koos autoriga raamatu lehekülgedele.
Raamatu esitlusele Hiiumaa muuseumi Pikas majas Vabrikuväljak 8 neljapäeval, 3. detsembril kell 17.30 on väga oodatud kõik looduse- ja raamatusõbrad.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411