Reede, oktoober 2, 2015
 

Ühe aastaga 1300 nõustamisjuhtumit

Hiiumaa Rajaleidja keskus
Hiiumaal Rajaleidja keskuse esimesel aastal tegelesid õppe- ja karjääri-nõustajad enam kui 1300 küsimusega.
Mullu 24. septembril igas maakonnas, sh Hiiumaal, avatud Rajaleidja keskuse spetsialistid andsid esimese tööaasta jooksul saarel nõu ligi 3000 korral ning 1300 juhtumit jagunesid võrdselt õppe- ja karjäärinõu valdkondade vahel.
Keskuse juht Tiina Talussaar selgitas, et tegu on nõustava ja toetava asutusega. “Kujundlikult öeldes: me ei võta labidat ja ei lähe maad ise kaevama, vaid õpetame, toetame ja nõustame, kuidas lapsevanem, kooli tugispetsialist, õpetaja ja omavalitsuse töötaja seda maad kaevaks,” selgitas ta.
Nõustamistel otsitakse vastust küsimusele, kuidas teha nii, et iga laps ja noor saaks oma võimeid parimal viisil ära kasutada ja arendada ning teeks elus kaalutletud valikuid ja elaks rahuldustpakkuvat elu.
Teenused on mõeldud 1,5–26aastastele lastele ja noortele ning nendega seotud täiskasvanutele. Õppevaldkonnas pakutakse psühholoogilist, logopeedilist, eripedagoogilist ja sotsiaalpedagoogilist nõu ning karjäärivaldkonnas nõustamist ja infot.
Millal ja miks tulla?
Talussaar leidis, et Rajaleidjasse pöördumisega on üsna samamoodi kui arsti juurde mineku otsusega: kui lapsel on nohu-köha, paneb vanem lapsele salvi, teeb auru, annab köhasiirupit ja vaevused lähevad üle. Aga kui ei lähe, siis tuleb minna arstile. Sama on Rajaleidjaga.
Ta rääkis, et õppenõustamise valdkonna küsimused olid avaaastal valdavalt seotud laste õpiraskustega ja vähem käitumisprobleemidega. Tänapäeval lähtutakse kaasava hariduse põhimõttest, st et igal lapsel on õigus ja koolil kohustus võimaldada talle võimetekohast õppimist kodulähedases koolis.
Nõustamisel selgitavad Rajaleidja spetsialistid välja lapse õpiprobleemide põhjused ning pakuvad välja lapse toetamise võimalusi. Näiteks kui õpitu ei jää hästi meelde, tähelepanu hajub ruttu, õpilasel on raske end kokku võtta ja motiveerida midagi tegema, probleemid lugemise ja kirjutamisega. Kusjuures, ka andekus on erivajadus.
Lasteaiaealiste lastega on sagedasemad eakohase arengu-, käitumis- ja logopeedilised probleemid ning erinevad hirmud. Talussaar julgustas vanemaid nõustamisele tulema pigem varem kui hiljem: “Mõnikord on vaja vanemat vaid n-ö jõustada: anda talle kinnitust, et see kõik, mis ta teeb, ongi parim.”
Tee tuleb valida ise
Karjäärispetsialistide peamine sihtgrupp on 9. ja 12. klasside õpilased. Neile tehakse koolides grupinõustamisi edasiõppimise valikute teemal, pakutakse lahendamiseks eri valdakondade teste. Iga õpilane saab võimaluse individuaalseks aruteluks. Mõni õpilane tuleb spetsialisti jutule mitu korda, teine ei tule.
Talussaar on seisukohal, et praegusaja noortel on palju keerulisem langetada otsuseid edasise tee suhtes kui nende vanematel, sest valikuid on tohutult palju ja surve olla edukas samuti.
Ta rääkis, et mõnikord on noor karjäärinõustajaga kohtumise järel olnud segaduses, sest paljutki räägitut teadis ta juba enne ja nõustaja ei öelnudki talle täpselt, mida ta tegema peab. “Ei saa oodata, et nõustaja sinu eest otsuse langetab. Inimesel tuleb ise leida vastus kolmele küsimusele: kes ma olen, kuhu ma tahan jõuda ja kuidas sinna minna,” selgitas ta.
Hiiumaa Rajaleidja keskuses töötab karjääri valdkonnas nõustaja Ülle Soonik ja karjääriinfo spetsialist Kati Vaht ning õppenõu vallas sotsiaalpedagoog Aasa Saarna, psühholoog Helena Ehrenbusch ja logopeed Marie Pajo, lisaks asutuse juht Tiina Talussaar.
Erinevalt levinud valearvamusest, on nõustamine Rajaleidja keskuses tasuta.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411