Teisipäev, oktoober 27, 2015
 

Puski kirikaiast võeti maha kirikut varjanud puud

Martin Toon
Koguduse eestvõttel raiuti Puski kirikuaiast maha seal kasvanud puud, et päike saaks pühakoja peale paista ja hoonest niiskust tõrjuda.
Eesti apostlik-õigeusu kiriku (EAÕK) Hiiumaa kogudus tegi tänavu Puski kiriku ümber harvendusraiet. Preester Aabraham Tölpt selgitas, et kirikuaias võeti maha kõik puud, mis sinna ajalooliselt ei ole kuulunud.
Tölpt rääkis, et kui kirik veel pühakojana toimis, ei kasvanud kirikuaias mitte ühtegi puud. “Ka ei ole kirikuaias keegi aastakümneid puude hooldusega tegelenud. Isegi pühakoja katusel kasvasid juba puud, mis kirikut ümbritsevate puude seemneist olid kasvama hakanud,” rääkis Tölpt.
Mullu kiriku katuselt sinna kasvanud puud ja muud taimed eemaldati, paigaldati ajutine katus ja ehitati ajutine tornikiiver – kõik selleks, et kirikut lagunemise eest kaitsta. Pühakoda aga jäi puude varju ja niiskus uuristas kirikuhoonet endiselt.
“Pidasime nõu muinsuskaitseametiga, misjärel võtsime loa kirikuaiast puude maharaiumiseks,” vahendas Tölpt. Praegu isapuhkusel olev Hiiu maakonna vaneminspektor Dan Lukas väljastas EAÕKile tööde tegemise loa 13. mail. Preestri teatel on raie praeguseks lõpetatud.
Neil päevil sai ajaleht ühelt Puski kirikuaeda väisanud kohalikult mehelt telefonikõne, mille tegija oli nördinud, et kiriku eest oli maha võetud ka tema esivanemate poolt sinna istutatud pärnapuu.
Preester avaldas soovi helistajaga kohtumiseks ja omapoolseteks selgitusteks. “Palun andeksandmist ja mõistmist, kui oleme kellelegi pühakoja taastamise käigus haiget teinud,” lausus Tölpt.
Ta lisas, et koguduse unistuseks on Puski Kristuse sündimise kirik ehk jõulukirik taastada, ehkki võimalusi selleks ei ole kusagilt paistmas.
Järgmisel aastal juuritakse kirikuaiast välja kõik kännud ja külvatakse asemele muru. Jätkatakse ka pühakoja katusekonstruktsioonide taastamisega ja hoone puhastamisega seestpoolt.
Hiiumaal on üksainus EAÕK kogudus, mille pea­kirikuks on Kuriste kirik, veel üheks pühakojaks restaureeritud Malvaste kabel ja kolmandaks taastamist ootav Puski kirik.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411