Reede, oktoober 23, 2015
 

Pühalepa kirik saab kingiks uue oreli

erakogu
Kümme aastat on Pühalepa Laurentsiuse koguduse liikmed kogunud raha Nõukogude ajal hävitatud Pühalepa kiriku oreli taastamiseks. Vajalik raha pole veel kaugeltki koos, kuid nüüd juhtus ime ja Pühalepa kirik saab oreli.
Kirikukogudusele tuli appi MTÜ Kerema Kultuurikoda, mis hakkas hea akustikaga ilusas kirikus muusikafestivali korraldama annetades kogu festivali piletitulu oreli taastamise fondi.
Tänavuse neljanda Pühalepa muusikafestivali annetussumma oli paarsada eurot. Kiriku organisti Helle Nittimi sõnul on oreli taastamiseks vajaminevast umbes 45 000 eu­-
rost koos 6527 eurot.
Puuduolev summa oli seega väga suur. Kuidas siis sündis ime, et Pühalepa kirik saab uue oreli?
MTÜ Kerema Kultuurikoda juhatuse liige Kristel Üksvärav ütles, et tal on väga suur rõõm teada anda, et Pühalepa kirik saab oreli. Tegemist on Rootsis, Skövdes St. Markuse kirikus asuva oreliga, mis annetatakse Pühalepa kirikule.
“Kirjavahetuses olen nendega olnud augustist saadik ja esialgu oli neil plaan orel müüa, kuid pärast otsustasid annetamise kasuks,” selgitas Üksvärav, kelle sõnul on tegemist igati korraliku oreliga – kaks manuaali, 18 erinevat registrit jms.
“Skövde kogudusega suhtlemisel aitasid meid Pühalepa vallavalitsus, Eesti kirikumuusika liit ja Tuuliki Jürjo. Erilise soojusega mõtleme selle kõige juures Pühalepa koguduse heale haldjale Helle Nittimile,” rääkis Üksvärav.
Ta tunnistas, et tema enda jaoks on see olnud väga emotsionaalne aeg: “Ka praegu, kui selle kingituse peale mõtlen, valguvad silmad pisaraid täis. Rõõmupisaraid. Samas on see kinnitus, et kui midagi ikka väga tahta, siis on kõik võimalik. Või nagu minu Rootsis elav kursuseõde selle uudise peale mulle ütles: “Ingenting är omöjligt, det omöjliga tar bara lite längre tid.” [Tõlkes: Midagi ei ole võimatu, see võimatu lihtsalt võtab natuke rohkem aega.]
Plaani kohaselt on orel kavas maha võtta ja Hiiumaale transportida oktoobri viimasel nädalal. Mahavõtmine, transport ja ülespanek toimub koguduse kulul ja kokku läheb see maksma 8000 eurot. Kuna orelifondis on koos 1500 euro võrra väiksem summa, on kogudusel suur soov leida võimalikult soodne transporditeenus. Oreli transportimiseks läheb vaja umbes viiemeetrist kaubaautot, soovitavalt tagant tõstukiga.
“Loodan väga, et need jõulud tulevad Pühalepa kirikus juba orelihelide saatel,” ütles Kristel Üksvärav.
Annetusi oreli transpordi toetuseks saab teha EELK Laurentsiuse koguduse kontole Swedbank EE832200001120251408, märksõna “Orelifond”.
Pühalepa kiriku oreli taastamise fond loodi kümme aastat tagasi, kiriku 750. aastapäeval.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411