Teisipäev, oktoober 27, 2015
 

Oma saare kartulit saab turult või tuttavalt

Merve Salihoglu
Mereliiva talu lõpetas sellest aastast kartulikasvatuse ja need, kes talveks kohalikku kartulit tahavad, peavad seda nüüd otsima turult või tuttavatelt.
Saare kunagise suurima kartulikasvataja, Mereliiva talu peremees Viljam Heinma ütles, et kartulihinnad läksid nii alla, et kasvatamine ei tasunud enam ära.
Nii vähendas ta aasta-aastalt kartuli all olevat põllupinda ja lõpuks müüs saaki vaid Hiiumaal.
Nüüd kasvatab ta talu põldudel vaid teravilja ja rapsi. Kust siis oma saare kartulit saab? Kas turult?
Turul 3 pakkujat
Kärdla turu direktor Milvi Soodla rääkis, et turul käivad oma mugulaid pakkumas põhiliselt Käina kandi inimesed: Silvi Pisa Palu-Juhani talust, Urve Schmill Mahe Hansu talust ja Kalev Kopli Võsa talust. Kahel esimesel ongi juba müügikartul otsas. “Massiliselt meil talvekartulit müügiks ei pakutagi, põhiliselt saab turult ikka varajasi mugulaid,” lisas Soodla.
Soodla sõnul müüvad Kärdla turul läbi aegade ikka needsamad kolm kartulikasvatajat ja ilmselt pole ka rohkem nõudlust.
Ka hind paneb asja paika. Soodla tõi näiteks, et mullu müüs Viiratsi rahvas kartulit lausa kottide kaupa, sest nende hind oli tunduvalt madalam. Samas lisas Soodla, et kes tahab kindlalt hiiumaist põllukraami, see ostab kartuli ikka kohaliku kasvataja käest, keda tunneb.
Kolmapäeval pakkus Kärdla turul kartuleid vaid Kalev Kopli, kellel Kassaris 4 hektari suurune põld. Campina, Vinetta ja Flavia hind oli 60 senti kilo.
“Mul hakkab kartul otsa lõppema,” ütles Kopli ja lisas, et tema nii palju kartulit ei kasvata, et seda talv läbi pakkuda oleks. “Pole ka vastavaid hoiutingimusi ja ilmselt vajadustki.”
Kopli rääkis, et hiidlased siiski ostavad talveks kartulit, kes koti, kes kuus-seitse kotti. Alati ei pea ta selleks tehinguks turule tulemagi, sest tuttavad helistavad ja palju viiakse ka kodust ära või siis tellitakse koos kojuviimisega.
Ka Kopli kinnitas, et saarel suurt talvekartuliturgu polegi ja rohkem teenib varase kartuli müügist.
Kuristes elav Hille Kõrva, kes kuulutas lehes, et müüb kartulit, rääkis, et kartulikasvatus on nende pere jaoks vaid kõrvaltegevus. “Meil on väike talu ja põhiliselt peame piimalehmi,” ütles Kõrva. Kuna sõnnik tuleb oma laudast, saavad põllurammu nii kartulid kui juurvili.
“Kasvatame köögivilja enda ja laste perede tarbeks, ülejäägi müün maha,” selgitas perenaine. “Ega see tulus äri pole, aga maa ja tehnika on olemas, siis harjumusest ikka tegeleme põllupidamisega.”
Hind määrab hulga
Hiiumaa tarbijate ühistu kauplustes on kartuli kilohind 20 senti ja kartul ostetakse sisse ETKst. “Hinda on kindlasti kujundanud turg,” selgitas Hiiumaa tarbijate ühistu ostuassistent Kersti Vesilind.
Ta rääkis, et kuna Mereliiva talu enam kartulit ei müü, on nende kaupluste kartulimüügid suurenenud. Nii ostetakse ka paarikümnekiloste kottidega talveks.
Samas maapoodide kartulimüük ei ole nii suur kui linna Konsumites. “Paljud maainimesed kasvatavad kartuli ise,” selgitas Vesilind.
Hiiumaa Selveri juhataja Terje Kaibald rääkis, et nendel kindlat ülevaadet ei ole, kas ja kes kartuleid talveks varub, küll aga ostetakse neiltki kartuleid kotikaupa. Kõige soodsama hinnaga,
25 senti kilo on neil müügil Eesti päritolu kartul.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411