Reede, oktoober 30, 2015
 

Naiskodukaitsjad küsitlesid praamireisijaid

Merle Rüütel
Reedel Hiiumaale saabunud Naiskodukaitse 11 ringkonna esindajad uurisid parvlaevareisijailt sõidul mandrilt saarele, mida nad teavad nende organisatsioonist.
Põlva ringkonna naised kohtusid parvlaeval Aira Tossuga, kes rääkis, et tema vanaema oli aktiivne naiskodukaitsja ja Valgetähe teenetemärgi omanik esimese Eesti vabariigi ajal. “Mõeldes Naiskodukaitsest, meenubki esimese asjana vanaema Marta, tema julgus, väärtushinnangute edasikandmine, sõltumata ajast ja poliitilisest olukorrast,” lausus Toss.
Järva ringkonna naiste vestluspartneriks oli kaugsõiduautojuht Alari, kes leidis, et Naiskodukaitse ja sõjaväe vahele võiks tõmmata võrdusmärgi, kuna peamiseks eesmärgiks on kaitsta. “Ilmselt nad kuulipildujaga siiski ringi jooksma ei hakka,” oletas Alari ja arutles, et küllap jagub neile sõjaolukorras tegevust tagalaski.
Harju ringkonna naiste küsimusele vastanud Kaido, Mart ja Ivar kinnitasid levinud arvamust naiskodukaitsjaist, et naised on tagalas suppi keetmas. Samas peeti seda tegevust väga oluliseks. “Tühja kõhuga sõda ei peeta,” ütles Mart.
Tartu ringkonna naiste küsimustele vastanud sõdurpoiss Reio nentis, et ei tea Naiskodukaitsest ja naiskodukaitsjate tegevusest eriti midagi. “Kui tänaval vormirõivastuses vastu tulevad, siis tunnen välimuse järgi ära,” rääkis ta.
Lääne ringkonna naised said jutule kaitseväeteenistuse läbinud Marek Laanbekiga, kes ütles, et teab naiskodukaitsjate tegevusest põhiliselt seda, mida kirjutab Hiiu Leht. Ta leidis, et huvitavate sündmuste kajastamine ning Kaitseliidu rahuaja tegevuste, nagu inimeste otsingud, õnnetused, rahutused, esmaabi jne tutvustused oleks need teemad, mis kõnetaks inimesi sügavamalt.
Intervjuu laevareisijatega oli naiskodukaitsjate avalike suhete ja ajaloo erialavõistluse üks osavõistlustest. Ideaalis võinuks iga ringkonna kolmeliikmeline esindus rääkida kolme allikaga, ent kõik seda ei teinud ja piirdusid vaid ühe vestluspartneriga. Siiski sai Naiskodukaitse teemal oma mõtteid avaldada ligi paarkümmend laevareisijat.
Lisaks kirjatöödele pidid võistlusel osalejad tegema filmiklipi etteantud teemal, lahendama silmaringi avardavaid ja Naiskodukaitset puudutavaid ülesandeid võistluspaigas Palade põhikoolis ja Hiiumaa militaarmuuseumis. Viimasena valmisid pühapäeva keskpäevaks ringkondade messiboksid. Kõige selle kõrval jäi mahti ka tutvumiseks Hiiumaaga.
Naiskodukaitse erialavõistluse Hiiumaal võitis Pärnumaa, teine oli Sakala ja kolmas Järva ringkonna esindus. Võistluse korraldas Naiskodukaitse Lääne ringkonna Hiiumaa jaoskond.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411