Teisipäev, oktoober 13, 2015
 

Kaitseliitlased õppisid looduses toimetulekut

erakogu
Eelmise kuu lõpupäevadel, sügiskuu 25.–27. päeval, toimus Hiiumaal Kärdlas ja Tahkuna poolsaarel Kaitseliidu-sisene tegevus – üleelamiskursus, millest võttis Hiiumaa malevkonnast osa 19  ning Pärnumaa malevast 11 kaitseliitlast ja noorkotkast. Nii Hiiu- kui Pärnumaalt osales ka üks õrnemast soost kaitseliitlane.
Koolituse ametlik nimetus oli üleelamisõppe baaskursus, mis on üks osa omal jõul looduses toimetulemise koolitusest, ingliskeelse lühendina SERE – survival (ellujäämine), evasion (vältimimine), resistance (vastupanu) ja escape (põgenemine, pääsemine). Nii et äsjast esimest järku saabki nimetada ellujäämiskursuseks.
Kogunesime 25. kuupäeva õhtul staabis, kus tegelesime õppe teooriaosaga ja seejärel suundusime Tahkuna poolsaarele, kus videvikus jagati meid nelja rühma ja iga rühm sai ülesandeks endile varjualune meisterdada. Põhitööriistaks sai iga rühm kirve ja igal kursuslasel omal pidi põhivarustuses pussnuga olema niikuinii. Oli küll kuuvalge öö, aga metsa all oli siiski piisavalt pime ja üsna täbar oli leida sobilikku onnimaterjali. Samas andis lõkketuli piisavalt valgust ja sooja.
Laupäevane päev sujus erinevates koolitumistes: õpiti mitmel erineval moel tuld tegema, õpiti ilma sepikojata sepistamist looduslike võimaluste piires, et endale terariista valmistada, õpiti toiduks, terviseturgutamiseks ja kehapuhtuse eest hoolitsemiseks vajalikke taimi tundma, vett puhastama joogiks, õpiti loomapüüniseid tegema, saaki hukkama ja nahastama ning toiduks ette valmistama. Pauside ajal sai iga rühm ka oma ulualuseid korrastada ja täiendada.
Teise ööbimise ajal, olenevalt rühmast, kes kui põhjaliku ööbimiskoha oli endale meisterdanud, said osad magada endi väitel suisa soojas. Teistel oli uni külma tõttu siiski tükatine. Pühapäeva hommikul vaadati iga rühma ulualused üle ja arutleti, mida oleks saanud teha paremini ning seejärel  sõideti tagasi Kärdlasse, kus koolituse lõpetuseks oli endavalmistatud õngedega kalapüük Kärdla sadamas.
Baaskursusena oli seekordne koolitus kerge ja seda huvitavamad on kindlasti SERE koolituse järgnevad järgud. Koolitajaid-juhendajaid oli meil seitse: kuus neist Pärnumaa malevast ja üks Tallinna malevast. Kogu kursuse peakorraldaja ja toimumise eest vastutaja ning samuti koolitaja oli Kaitseliidu Lääne maleva pealik major Mehis Born.

MATI LEPNA
Kaitseliidu Lääne maleva
Hiiumaa malevkonna
malevlane

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411