Reede, oktoober 2, 2015
 

Käina gümnaasiumi viimane lend tegi ajalugu

Käina gümnaasiumi 18aastasele tegevusele pani kevadel lõpetanud viimane lend hiilgava punkti tõstes oma riigieksami tulemustega kooli üleriiklikult 14. ja matemaatikas 5. kohale.
Septembris reastas ajalehe Postimees toimetus Eesti koolid pingeritta tänavuste riigieksamite statistika järgi. Hiiumaa gümnaasiumid olid kõigi eksamite põhjal 145 kooli seas märkimisväärselt kõrgetel kohtadel: Käina gümnaasium 14. ja Kärdla ühisgümnaasium 21. kohal.
Käina kooli direktor Ene Urman oli lõpetajate saavutuse üle üliõnnelik ja leidis, et üleriiklik viies koht laia matemaatika eksamil on ikka väga kõva sõna. Käina kooli 14 lõpetaja keskmine tulemus oli 77,9 palli 100st, Eesti keskmine vaid 52,3 palli. Kõnekad on ka Käina kooli lõpetajate madalaima ja kõrgeima eksamisoorituse numbrid: vastavalt 48 ja 98 palli.
Käina kooli õppealajuhataja ja matemaatikaõpetaja Urve Pärnamaa rääkis, et tänavu lõpetanud lend oli töökas, õpilased soovisid häid tulemusi ja olid selle nimel valmis tööd tegema. 14 lõpetaja seas oli ka üks kuld- ja üks hõbemedali saanu.
“Selliste tulemusteni aitas jõuda õpilaste ja õpetajate väga hea koostöö, mõlemapoolne tahe ja pingutus,” leidis Pärnamaa. Ta lisas uhkusega, et nende lõpetajate eksamitulemused on alati olnud üle vabariigi keskmise.
Käina kooli direktor märkis, et tänavu kevadel oli lõpetajatel esmakordselt kohustus teha eesti keele eksami kõrval ka võõrkeele ja matemaatika eksam ning seda enam näitab tulemus kõigi lõpetajate kõrget taset.
Hiiu maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna haridusnõunik-peainspektor Ivi Remmelg ütles, et Käina abiturientide riigieksamite tulemused ongi võrreldes Kärdla abiturientidega läbi aastate olnud stabiilsemad. Ta tõi näiteks, et Kärdla ühisgümnaasiumi matemaatika riigieksamitulemus kõigub aastati olulisel määral.
“Tulemuste taga on tegelikult õpetaja suur töö ning minimaalse eksamitulemuse kõrgem number näitab lennu ühtlasemat taset,” osutas Remmelg.
Ta avaldas kahetsust, et Käina kooli gümnaasiumiosa lõpetas tegevuse: “Tugev õpetajate potentsiaal on seal olemas, kuid õpilasi ei ole.”
Tipptulemus Kärdlas
Kärdla ühisgümnaasium platseerus laia matemaatika eksami edetabelis keskmise tulemusega 64,5 palli 25. kohale. Koolijuht Ivo Eesmaa hindas matemaatika riigieksami tulemused iseenesest päris heaks, sest keskmine oli 10 palli kõrgem kui mullu.
Heaks märgiks võib lugeda sedagi, et kitsa matemaatika eksami valis 22 tänavusest lõpetajast vaid üks, mullu aga 12 lõpetajat. Eesmaa selgitas, et nn kitsa eksami sooritaja teeb lõpetamiseks umbes poole nn laia eksami mahust.
Koolijuht on seisukohal, et Kärdla kooli tase on sedavõrd hea, et tugevamaid õpilasi, kel piisavalt ambitsioone, suudetakse toetada. Tänavune aasta tõestas taas, et kui õpilane tahab, saab Kärdla kooli lõpetaja matemaatika riigieksamil maksimaalse 100 palli täis, nõrgim tulemus oli aga vaid 15 palli.
“Ükski kool ei suuda panna kõiki õpilasi maksimaalset tulemust saavutama, kui neil endal puudub tahe,” on Eesmaa seisukoht.
Keeltes tase võrdsem
Postimehe edetabeli järgi oli Kärdla ühisgümnaasium inglise keeles Käina gümnaasiumist mõnevõrra eespool: kohad vastavalt 24. ja 28. Ajaleht koostas pingerea  SA Innove lehel avaldatud riigieksamite statistika alusel ja oma metoodika järgi ning sai Kärdla gümnasistide tulemuseks 4,20 ja Käina gümnasistide tulemuseks 4,11 punkti.
Kärdla koolijuhi hinnangul olidki nende kooli tänavused parimad tulemused inglise keeles. “Need, kes tegid inglise keele tavaeksami, nende tulem oli kõvasti üle 70 palli – nii head polegi enne olnud,” hindas Eesmaa.
Lisaks sooritasid kaks lõpetajat Tallinnas edukalt C1 taseme keeleeksami. Riigieksami tulemusena sai Kärdlas B2 keeletaseme 13, madalama B1 taseme viis lõpetajat, kahel sai eksam küll tehtud ja lõpetamiseks vajalik lävend ületatud, ent tase jäi saavutamata. Käina koolis sai B2 keeletaseme kümme, B1 taseme kolm eksaminanti ja tasemeta jäi üks lõpetaja.
Eesti keeles olid mõlema gümnaasiumi lõpetajad oma tulemustega Eesti keskmisest üle. Käinas oli keskmine 68,3 ja Kärdlas 67,4, Eesti keskmine 64,7 palli.
Stabiilsemat taset näitasid Käina koolilõpetajad, nõrgim tulemus oli 48 ja kõrgeim 88 palli, Kärdla koolis vastavalt 35 ja 90 palli.
Ivo Eesmaa ütles, et Kärdla ühisgümnaasiumi lõpetajad on eesti keele riigieksamitel olnud Käina omadega enam-vähem võrdsed kogu aeg.
“Keskmine tulemus on väga suhteline, sest mida väiksemad on klassid, seda rohkem üks-kaks õpilast oma tulemusega keskmist mõjutavad. Tulemus räägib konkreetsest lennust,” võttis ta teema kokku, lisades, et kooli tegelikku taset peab iga kool ise hindama.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411