Teisipäev, oktoober 20, 2015
 

Eesti saarte kogu võtab fookusesse ettevõtluse

HARDA ROOSNA
Eesti saarte kogu (ESK) sai kokku Hiiumaal, vahetas juhti ja seadis eesmärke 20. tegevusaasta täitumise eel, tõstes tähelepanu keskpunkti mikro­ettevõtluse saartel.
Senine juht Laine Tarvis astus tagasi isiklikel põhjustel. Uueks juhatajaks kandideeris neli ESK liiget, kellest kaks said võrdselt hääli. Teises voorus osutus valituks Leo Filippov Saaremaalt, kes ESKi töös osalenud selle asutamisest 1992. aastal.
“Meil on valmisolek edasi liikuda, võidelda saarte kogukondade huvide ja nende edenemise eest,” ütles Filippov pärast ametisse valimist. “Usun, et kui meie tegemistel igalt Eesti saarelt õlga all hoitakse ja igal tegevustasandil leidub jätkuvalt saarte sõpru, siis suudame olla positiivsed ja saarte kogukondadele ühiselt piisavalt arengueeldusi luua.”
ESK üldkogu otsustas edasi tegeleda ettevõtlusteemaga ja esile tuua võimalike erisuste ja lahenduste vajalikkus saarte kontekstis. Teemat hakkab vedama ESK väikeettevõtluse töörühm. Konkreetsete ettepanekutega kavatseb ESK pöörduda riigikogu ja valitsusasutuste poole.
Üldkogul otsustati süvendatult tegeleda püsielanikonnaga väikesaarte seaduse täiendamise eelnõuga. Ülesanne anti ESK seadusandluse töörühmale, mida juhib riigikogu liige ja Manõja elanik Mark Soosaar.
ESK – saareelanike eestkõneleja Tarvis, kes on üks MTÜ Eesti Saarte Kogu asutajaid ning eestseisuse esinaiseks valitud kahel korral, nimetas Eesti saarte esindajaid ühendava kogu missiooniks tuvastada saareelanike probleeme ja tegutseda selle nimel, et need lahenduse leiaksid.
Näitena tõi ta saarte elanikkonna vähenemise kahe rahvaloenduse vahel. “Elanikkonna vähenemine jätkub, kuna inimestel pole tööd. Sellepärast oleks oluline, et inimene saaks ise endale töökoha luua, takistuseks aga on suured tööjõumaksud,” nentis Tarvis.
Mikroettevõtja probleemidest ettevõtluse alustamisel ja edendamisel rääkis ESK üldkogul Saaremaa mikroettevõtja Maire Forsel. Tema ettekande põhisõnum oli, et mikroettevõtjate maksumäärasid vähendades riigi maksulaekumine mitte ei vähene, vaid suureneb. “See on paradoks, mis Läti näitel on end tegelikult juba tõestanud,” kinnitas Forsel.
Probleemide lahendamiseks teeb ESK koostööd nii erakondade esindajate kui parlamendiga. Seekordsel kokkusaamisel osalesid riigikogu liikmed Urve Tiidus Reformierakonnast ja Kalev Kotkas Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast. Just nendelt loodetakse, et nad viiksid idee mikroettevõtjate väiksematest maksudest riigikogu tasandile.
Kalev Kotkas ütles lehele, et jagab täielikult Forseli seisukohti ja maksuerisuste loomine Eesti ääremaade mikroettevõtjatele on vajalik. Ta meenutas, et ettepanek maksuerisuste tegemiseks väljaspool Harjumaad oli ka nende valimisprogrammis. “Kahjuks on meie koalitsioonipartner maksuerisuste teemal väga jäik,” nentis Kotkas.
Tarvis meenutas, et ESK tegevusaastate jooksul on mõndagi ka saavutatud. Suur eesmärk, saarte seadus jäi küll tulemata, kuid püsielanikkonnaga väikesaarte seadus suudeti riigikogus 2003. aastal vastu võtta. Selle seaduse alusel on loodud väikesaarte komisjon, mida juhib regionaalpoliitika eest vastutav minister, aga ka väikesaarte toetusprogramm.
ESKil on umbes 60 liiget kõigilt püsiasustusega Eesti saartelt, nii füüsilisi kui juriidilisi isikuid. Rohkem infot ESK tegevusest leiab veebilehelt www.saared.ee
ESK järgmine üldkogu toimub järgmisel aastal 1.–2. juulil Vilsandi saarel.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411