Reede, september 25, 2015
 

Taksosõit tasub ette kokku leppida

erakogu
Hiiumaal teenindab sõitasoovijaid kaks taksojuhti. Võimalusel sõidavad mõlemad välja igal ajal, kuid kindla sõidu saamiseks tasub siiski ette kokku leppida.
Küsimusele, milline on kõige tüüpilisem distants taksoga läbimiseks, vastas põhitööna taksot sõitev Jaanus Jesmin, et kõige rohkem sõite tehakse Kärdla linna sees ja öösiti saare ööklubide vahel.
Hiiumaa taksoteenus pole aga sugugi mandriinimeste päralt: Jesmini sõnul tellib
99 protsenti sõitudest just kohalik inimene. “Suvel, kaks kuud on võõrast rahvast, kes muuhulgas tellivad ka taksosõitu ümber saare ja vaatamisväärsustega tutvuma,” lisas ta.
Valmis sõitma 24/7
Peamiselt Kärdla vahel sõitev Jesmin ütles, et on taksojuhina leiba teeninud 11 aastat. Praegu kuuluvad tema autoparki 4, 7 ja 15 reisija sõidutamiseks sobilikud sõidukid, lisaks rendib ta ka sõidukeid välja.
“Sõiduvalves proovin olla 24/7,” ütles Jesmin ja lisas, et eelnevalt kokku leppides saab taksot igal ajal – kasvõi esmaspäeva öösel kell 4.
Peamiselt Käina kandis tegutsev taksojuht Meelis Telvik pakub teenuseid kahe sõidukiga: sõiduautoga ja bussiga, kuhu korraga mahub kaheksa reisijat. “Kui vähegi võimalik, siis sõidame igal ajal, kuid päris 24/7 mind saadaval pole,” selgitas Telvik.
“Nädalasisesed öised sõidud lepitakse varem kokku ja ka bussi kasutamine nädala sees tellitakse ette,” vastas ta küsimusele, kas näiteks esmaspäeva öösel kell 4 ka taksot tellida saab. Samas teeb ta vajadusel isegi mandrisõite, mille eest saab tasuda arvega.
Tööseikade kohta küsimisele vastas Jesmin, et aastatega on paljugi naljakat ja toredat juhtunud, aga on olnud ka ebameeldivusi. “Ja nagu teada, siis öös on asju, aga siinkohal paneb ametieetika taksojuhi suu lukku,” ütles ta diskreetselt.
Siiski rääkis Jesmin juhusest, kui tal tuli neli korda Kärdlast Ristnasse jääd viia. “Viisin ühe koti jääd sinna ja kohe tagasi teise koti järgi. Ja nii neli korda. Võite ise arvata, kui kallid need jääkuubikud lõpuks olid.”
Taksojuht: ametlik võib odavam olla
Jesmin soovitas enne, kui kutsuda nn sõbra takso, uurida ka kohaliku takso sõiduhinda. “Võib selguda, et ametlik takso on odavam,” ütles Jesmin.
Jesmini takso sõidualustasu on 70 senti, Telvikul 1,5 eurot. Takso sõidukilomeetri tariif on nii Jesminil kui Telvikul sama – 96 senti kilomeetri kohta. Telviku kaheksakohalise bussi kilomeetri tariif on 1 euro. Jesmini kodulehel on kirjas, et bussiga sõites määratakse kilomeetrihind kokkuleppel.
Võrdluseks, et pealinna taksofirma Tulika takso sõidualustustasu on märka suurem, 3 eurot 65 senti, kilomeetrihind seevastu väiksem, 69 senti kilomeetrilt päevasel ajal ja 80 senti öösel.
Taksoveoloa väljastab reeglina kohalik omavalitsus. Hiiu vallavalitsus on välja andnud kaks taksoveoluba: FIE Meelis Telvikul on kehtiv veoluba 2018. aasta jaanuarini ja FIE Jaanus Jesminil
2016. aasta detsembrini. Käina vallavalitsus vastas, et nemad taksoveolubasid ei väljasta, Pühalepa vald ei ole sel aastal väljastanud ühtki taksoveoluba, Emmaste vald lehe küsimusele ei vastanud.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411