Teisipäev, september 1, 2015
 

Spordikoolis algab vastuvõtt

Kadi Kiiver
Hiiu valla asutatud SA Hiiumaa Spordikool erahuvikoolis algab tänasest õpilaste vastuvõtt, kuid veel enne avalduste laekumist püütakse kõrvale jätta tütarlaste võrkpalli eriala.
Hiiumaa spordikool alustab huvihariduse andmist kaheksal erialal. Individuaalalade osakonnas saab õppima asuda kergejõustiku, orienteerumise, kabe ja purjetamise erialale ning pallimängude osakonnas korvpalli, võrkpalli, jalgpalli ja saalihoki erialale.
Kooli vastuvõtt algab 1. septembrist ja kestab 1. oktoobrini. Taotluse saab täita kooli kodulehel www.hiiumaaspordikool.ee SA Hiiumaa spordikool nõukogu esinaine Marin Vallikivi ütles, et treeneriga kokkuleppel on võimalik treeningrühma astuda ka peale esimest oktoobrit.
Osa treenereid tuli üle Kärdla ühisgümnaasiumist (KÜG), osa valla kultuuri- ja vaba aja keskusest ning uusi treenerid lisandus ka vastavalt spordiklubide ettepanekutele.
Viis kutsega treenerit
Vallikivi ütles, et praegu on käsil läbirääkimised treeneritega. Ettepanekud koolis tööle asumiseks on saanud Toivo Pruul (kergejõustik), Anu Saue ja Kristi Heilman (orienteerumine), Arvo Rist (kabe), Joosep Rätsep (purjetamine), Mati Kiiver (korvpall), Ülari Kaibald (võrkpall), Mario Degtjov (jalgpall) ja Teet Kivisilla (saalihoki).
Kõrgessaare vaba aja keskuse tegevusjuht Artur Valk andis teada, et Teet Kivisilla jätkab saalihoki treeninguid huviringina Kõrgessaares nagu seni, mitte huvikooli Hiiumaa spordikool koosseisus.
“Ei ole õige hakata spordikoolile sisu looma vägisi ja samamoodi lükata mõned treeninggrupid tagasi,” lausus Valk. Tema sõnul jätkavad Kõrgessaares huviringina ka sealsed võrkpallitüdrukud.
Treeneri kutse on eelnimetatutest Pruulil (6. taseme vanemtreener), Kaibaldil (5. taseme treener), Berkmannil (4. taseme nooremtreener), Heilmanil (3. taseme abitreener) ja Rätsepal (3. taseme abitreener). Vallikivi andmetel on Degtjovil taotlemisel 4. tase, teistel treeneritase hetkel puudub.
Treenerikutse andja on Eesti olümpiakomitee ja vastavalt korrale tõendab treener oma kutsetaset iga nelja aasta järel.
Liiga kõrge tase?
“Spordikooli idee on selles, et õpetajad oleksid võimalikult kõrgetasemelised ning treenerikutse olemasolu toetaks reaalset taset,” selgitas
Vallikivi. Samas on üllatav, et sel õppeaastal ei saa  spordikoolis võrkpalli õppida tüdrukud. Seda enam, et tüdrukuid seni treeninud Siiri Süllal on erialane kõrgharidus ja kõrgeim, 6. taseme treeneri kutse, mis taastõendatud 2014. aastal.
“Tüdrukute võrkpalli erialale ei ole võimalik õppima asuda, sest kultuuriministri määrusega võrkpalli erialal ettenähtud grupi suurused ei ole täidetud,” selgitas nõukogu esinaine. Ettevalmistavas astmes peab olema lapsi mitte vähem kui kümme, kellel peab nädalas olema 4–8 treeningtundi. Treeningastmes osalejaid peab olema vähemalt kaheksa ja neil peab nädalas olema
8–14 treeningtundi.
Viidatud kultuuriministri määrus seab tingimused riigipoolse treeneri tööjõukulu toetuse saamiseks. Toetus on mõeldud 5. ja kõrgema kutsetasemega treeneri tööjõukulu katmiseks. Toetust makstakse juhul, kui spordialaliit, spordiklubi või spordikool kohustub kandma toetatava treeneri tööjõukuludest koos makstavate maksude ja maksetega omalt poolt vähemalt poole.
Vallikivi vahendas, et nõukogule teadaolevalt ei ole tütarlaste võrkpalli treeningrühmade tegelik täitmine siiani õnnestunud. “Tüdrukute võrkpall peab jätkuma – see on igal juhul meie prioriteet. Usume, et vaheaasta aitab sellele kaasa, et jõuaks töötada huviliste leidmise kallal ning alustada uuesti siis, kui reaalselt on võimalik gruppe avada,” ütles Vallikivi.
“Puht formaalselt täita nimekirju lastega, kes treeningutel tegelikult ei osale, ei ole meile vastuvõetav,” ütles Vallikivi.
Üks lapsevanemaist, Margit Nurk imestas, sest tema teada võrkpallitüdrukute trennid toimusid ja käidi ka võistlustel.
“Kevadel, kui treeningrühmad viidi ilma igasuguse selgituseta spordikooli alla, hakkasid levima kuuldused, et Siiri Sülla spordikoolile ei kõlba. Arvan, et kui nüüd aasta vahele jätta, siis need tüdrukud, kes praegu olemas on, enam trenni ei tule,” ütles Nurk.
Facebooki grupis Hiiumaa Heaks arutles Margit Nurk selle üle, et spordikoolist pole võimalik aru saada: kas seda on või mitte? “Lepinguid ei ole, aga arved tulevad. Kooli põhikirja järgi juhib kooli direktor, aga kes on direktor, seda ei leidnud kusagilt,” oli Nurk nõutu.
Treener Siiri Sülla kinnitas, et treeningud on toimunud. Hiiu Lehe andmetel on Sülla õpilased nüüd alustanud iseseisvalt treeninggrupi kokkukutsumisega ja soovivad jätkata Sülla käe all treenimist.
Direktoriks Linkov
Kooli põhikirja järgi juhib Hiiumaa spordikooli tööd direktor ja selles ametis on 1. augustist Kristi Linkov. Põhikiri näeb ette, et direktori määramise ja tagasikutsumise otsustab kooli pidaja ehk SA Hiiumaa spordikool nõukogu, ning direktoriga sõlmitakse tähtajatu tööleping.
Direktori määras ametisse spordikooli nõukogu koosseisus Marin Vallikivi, Katrin Sarapuu, Inge Elissaar ja Aivi Telvik 11. märtsi istungil.
Vallikivi vahendas nõukogu hinnangut, et Linkovi pädevus vastas igati ootustele. “Tegemist on magistrikraadi omava aktiivse juhiga, kes viimase nelja aasta jooksul projektijuhina üles ehitanud MTÜ Hiiumaa Jalgpall ja MTÜ Hiiumaa Võrkpall ning juhtinud Hiiumaa spordikooli loomise meeskonda,” põhjendas nõukogu esinaine.
Tema sõnul spordikooli direktori ametikoha täitmiseks konkurssi ei korraldatud, kuna konkursi kohustus on ainult ametnike puhul ehk see ei kehti töötajate kohta. “Erisus on üldhariduskooli direktori töökoht,” viitas Vallikivi.
Kui aga otsida internetist lauset “spordikooli direktori konkurss” selgub, et enamasti valitakse ka spordikoolide juhid konkursil. Nii toimus Tallinna spordikooli direktori konkurss tänavu jaanuaris, Saaremaa spordikooli juhi valimiseks korraldati konkurss mullu mais-juunis.
Spordibaasid spordikooli valduses
Hiiumaa spordikooli treeningrühmad hakkavad kasutama nii sihtasutusele üle antud spordibaase kui ka KÜG võimlat.
Sihtasutusele on üle antud kinnistud Nuutri tn 21 (Mängude maja), Leigri väljak 11 (Polgu võimla) ja Lubjaahju tn 4 (volleplatsid Kärdla rannas). Kärdla staadion Põllu tn 18 on munitsipaliseerimisel ja läheb hiljem samuti spordikoolile.
Vallikivi sõnul on Kärdla kooli võimla endiselt kooli valduses, kuid õppetöö välisel ajal kasutab ka seda spordikool. Kärdla kooli majandusjuhataja Ille Kivistu sõnul on kooli võimla spordikooli päralt tulenevalt koolide omavahelisest lepingust argipäeviti kella 15.30st ja nädalavahetustel. “Lepinguid klubide ja täiskasvanute treeningrühmadega saali kasutamiseks sõlmib spordikool,” lisas Kivistu.
Kivistu sõnul on vastavad teated seni Kärdla koolivõimlas treeninutele ka välja saadetud. Terviseklubi Ingel juhatuse liige Lia Rosenberg ütles, et temani pole säärast teadet jõudnud. Küll aga võttis ta ise ühendust Jaan Kallismaga, kes seni olnud klubile kontaktisikuks ja sai tema vahendusel teada, et nüüd tegeleb spordibaaside väljarentimisega spordikool.
“Olen esitanud Kristi Linkovile oma taotluse, millal soovin Mängude maja kasutada ega ole seni saanud mingit vastust,” oli Rosenberg
üllatunud. Varajase planeerijana on ta nördinud, et tal puudub endast sõltumatul põhjusel selgus, kas ta saab septembri teisest nädalast treeningutega alustada.
SA Hiiumaa Spordikooli asutas Hiiu vald vallavolikogu 22. jaanuari otsusega. Haridus- ja teadusminister väljastas spordikoolile tegevusloa huvihariduse andmiseks tänavu 27. märtsist.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411