Reede, september 11, 2015
 

Saarlased Salme vallateatrist toovad näha hiidlase lavaloo

Eesti filmiarhiiv/ Endel Saar
Salme vallateatri trupp toob hiidlastele vaatamiseks 90ndate algul valminud rahvaliku muusikali “Randas öitseb kibuspuu…”, mille teksti autor on Vaapo Vaher.
“Sai, jah, see lugu kirjutatud aastakümneid tagasi ja ka toonases konjuktuuris,” tunnistas teksti autor, Hiiumaal elav kirjanik Vaapo Vaher  Hiiu Lehele.
Teatritüki esmane lavastaja Anne Margiste kirjutab oma meenutustes, et üle paari­kümne aasta tagasi tegutses Hiiumaal kalurikolhoosis Hiiu Kalur kergemuusikakoor.
Arved Haug, kes oli juhendanud ansambleid, käis aeg-ajalt neile oma teadmisi jagamas.
Margiste meenutab, kuidas äkki tekkis hiidlastel soov oma rokkooperi järele: “Paluti, et Haug selle kirjutaks. Rokk­ooperit nad ei saanud, aga muusikalise loo “Armasdos on kut se meri” küll.” Teksti autoriks oli Vaapo Vaher.
Kui kooriliikmed avaldasid soovi saada veel teinegi lugu, loodigi samade autoritega – Haugilt muusika, Vaherilt tekst ja Margistelt lavastus, – veel üks muusikaline lugu “Randas öitseb kibuspuu”.
Vaher ütles, et tal endal tüki libretot säilinud pole, aga talle meenus, et omal ajal oli tükk Hiiumaal päris populaarne: “Ühel pargis peetud etendusel istus vist ka Lennart Meri enda Hellega ja nad olevat lustinud.”
Vaher arvas, et üle aegade väärtuseks jäävad küllap näidendi tarvis tehtud Arved Haugi laulud, millele ta sõnad kirjutas. Viis laulu sellest lavatükist laulsid plaadi peale Silvi Vrait, Ivo Linna ja Vello Orumets 1996. aastal. “See DVD on mul küll kodus, vahel olen kuulanud,” ütles autor. “Mäletan, et Silvi keeldus hiiu murdes laulmast, minu manitsus ei aidanud. Nii on need lood seal kirjakeeles.”
Vaher rääkis, et nad olid Haugiga sõbrad ja helilooja on peaaegu kõik tema hiiumurdelised luuletused viisistanud. Need laulud on Haugi ühes laulukogumikus ilmunud ja soovi korral saaks neid nüüdki laulda.
“Võib-olla jõuavad saarlased ka ses asjas lõpuks siinsetest ette,” oletas Vaher, kellele Salme vallateatrist saadeti enne lavastamist meil ja küsiti, et kas nad tohivad hiiu murret saarepärasemaks kohendada.
“Kuulukse, et nad on tükiga menukad olnud ja seda siin-seal juba korduvalt mänginud,” ütles Vaher ja soovis neile edu ka Hiiumaal!
Teatritegemised Salmel
Salme vallateater loeb oma sünniaastaks 1901. aastat. Siis ilmusid kohalikus maakonnalehes esimesed teated näitemängutegemisest toonases Anseküla kihelkonnas.
Salme valla kultuurijuht Maire Sillavee seltsis salmekatega 1994. aastal. Sellest ajast on igal hooajal üks-kaks lavastust välja toodud.
Sillavee rääkis, et enamasti lavastab tema, aga külalistena on lavastanud ka Malle Pärn ja Väino Uibo.
Tänu valla toetusele on nende teatritegemine üsna hea hoo sisse saanud. Ka ansamblilaulu peetakse au sees, tänu sellele saab lavale tuua ka muusikalavastusi.
Peale eelnimetatud muusikali on repertuaaris veel Willy Russelli komöödia “Reispass” ja Urve Tinnuri lastelugu “Külmataat otsib koduabilist”.
Kaugem koht, kus Salme vallateatri rahvas esinenud, oli aastal 2014 Porvoos, kus nad esindasid Eestit harrastusteatrite festivalil.
Muusikaliga “Randas öitseb kibuspuu…” osales teater tänavu kevadel Liepajas harrastusteatrite festivalil.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411