Teisipäev, september 29, 2015
 

Rahapuuduses Hiiumaa haiglat ähvardab pankrot

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa ainus haigla on sunnitud maksma pealinnast abiks käivatele tohtritele mitu korda kõrgemat palka kui oma töötajatele, kuigi selline tegevus võib viia  haigla pankrotti, kirjutab Postimees.
“Mandri arstide kaasabil on meil günekoloogi valved kaetud kuni 1. novembrini,” rääkis Kärdla haigla peaarst Gennadi Aavik.
Hiiumaa haigla ainus günekoloog Merike Tingas pani septembris ameti maha. Tallinna arstide meelitamiseks Hiiumaale tuleb haiglal maksta neile sama suurt palka, kui nad teeniksid Soomes. “Nende tunnitasu on nii kõrge, et ületab kohalike arstide tasu neli-viis korda,” tunnistas Aavik Postimehele.
Lääne-Tallinna keskhaigla arstid käivad saarel valves nädala kaupa ja neile palga maksmiseks tuli väikehaiglal kõvasti püksirihma pingutada. “Me jätsime ära kõik investeeringud nii aparatuuri ostmiseks kui ka katlamaja ümberseadistamiseks odavamale küttele,” sõnas peaarst. Nende karmide otsuste tõttu on haiglal pealinna arstide jaoks olemas palgaraha kuni selle aasta lõpuni.
Mis järgmisel aastal saab, ei oska Aavik öelda. “Hea, kui selle aasta üle elame,” tõdes ta.
Kuigi Hiiumaa haiglal on olnud raskusi ka varem, läks olukord kriitiliseks kaks aastat tagasi pärast kiirabireformi. “Seni olid meil väikse tööintensiivsuse tõttu kiirabi ja erakorralise meditsiini osakond koopereerunud ehk seda tööd tegi üks ja sama personal, aga siis tuli uued kohad vormistada ja rahast ei jätkunud palgafondi katmiseks,” selgitas peaarst Postimehele.
Nii katkestas haigla üle-eelmisel aastal laenude tagasimaksmise. Mullu saadi riigilt 100 000 eurot, et need tasuda. “Uuest aastast on meil jälle kõik otsas, oma ressursse meil laenumakseteks enam ei ole,» nentis peaarst. «Sellises situatsioonis ei soovita ma kellelgi töötada,” lisas ta.
Aavik tuli saare haiglasse tööle 15 aastat tagasi. Toona oli raviasutus võlgades ega olnud raha palkade maksmiseks. Selleks tuli laenu võtta. “Pöördusin haigekassasse, et saada erifinantseeringut, ja juba siis öeldi, et see on regionaalne probleem ja haigekassa ei saa erandit teha. Sama seisukoht püsib siiani,” rääkis arst.
Tänavu taotles Hiiumaa haigla lisaraha, et katta pealinna arstide palkamisega seotud kulutused. Haigekassa koostas eksperthinnangu ning leidis, et esitatud materjalide põhjal ei ole haigla lisarahastamine sünnitusabi pakkumise jätkamiseks põhjendatud.
Haigekassa tervishoiuosakonna talituse juhi Anneli Taali kinnitusel on hiidlaste ravi Kärdla haiglas tagatud vajalikul määral. “Haiglas pole üle lubatu ooteaegu, välja arvatud juhtudel, kus haiglal pole arste teenuse osutamiseks,” ütles Taal.
Tema sõnul viis KPMG eelmisel aastal haigekassa tellimusel läbi Hiiumaa haigla jätkusuutlikkuse analüüsi. “Analüüsist järeldus, et eriarstiabi teenuste operatiivselt ja finantsiliselt kestlik osutamine Hiiumaal üldhaigla tasemel on võimalik, kuigi selleks tuleb haiglas juba alustatud ümberkorraldusi jätkata,” rääkis Taal. Millistest ümberkorraldustest on juttu, haigekassa hiljem ei täpsustanud.
BNS/PM

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411