Teisipäev, september 8, 2015
 

Pärastlõuna vanade Hiiumaa piltidega

erakogu
erakogu
Vana pilt võimaldab teha mõttelise rännaku rohkem või vähem aastaid tagasi ja näha hetkeks Hiiumaad sellisena nagu see pildi tegemise ajal välja nägi.
Hiljuti tehtud piltide või väga tuttavate motiivide puhul seostub nähtu ladusalt meie arusaamisega asjast. Vanade piltide ja tundmatute motiivide korral oleneb pildi väärtus suuresti sellest, kui palju me pildi kohta informatsiooni omame. Kui seda pole üldse või on seda napilt, siis jääb loota võimalusele võrrelda seda pilti teiste piltidega ja nõnda kaotsi läinud teavet taastada. Mida rohkem on huvilisi ning mida rohkemate piltidega on nad varasemast tuttavad, seda hõlpsamini leitakse võimalikud võrdluspildid ja suurem on lootus tundmatule pildile teavet lisada.
Reede, 11. septembri pärastlõunal kella 14 kogunevad Hiiumaa muuseumi, Hiiumaa muinsuskaitse seltsi ja Hiiu kogujate seltsi kutsel Hiiumaa vanade piltide huvilised, et üritada ühiselt mingi hulga piltide tegemise aega ja neil kujutatut määrata. Eelkõige on kavas tegeleda vaadetega: maastikud, ehitised seest ja väljast ning muu seesugune. Kindlasti on põnev üritada ka tundmatuid inimesi teiste piltide abil ära tunda, kuid ühe pärastlõunaga kõike ei jõua. Olenemata sellest, kui palju pilte ära tunda õnnestub, saab näha rohkelt Hiiumaa vanu pilte. Nii neid, mille kohta infot otsitakse, kui ka neid, millega võrreldakse.
Kohtumisega tähistatakse 100 aasta möödumist tuntud kollektsionääri ja Hiiu kogujate seltsi auliikme Mihkel Haavamäe (11. september 1915–27. august 1997) sünnist. Oma väärtusliku vanade Hiiumaa vaadetega postkaar­tide kogu, mis esmakordselt oli Kärdlas üleval 1988. aasta suvel, kinkis ta Hiiumaa muuseumile. Järgnevatel aastatel on pilte sellest kogust kasutatud erinevatel näitustel. Nüüdseks on need pildid muuseumi fotokogus veebilehe www.muis.ee vahendusel kõigile huvilistele vaatamiseks.
Lisaks avatakse samal päeval Hiiumaa muuseumis ka Kärdla vanade vaatekaar­tide näitus Andrus Martini kogust. See väljapanek on edukalt osalenud filatelistide näitusel Haapsalus ja Tallinnas, kuid Hiiumaal pole seda veel näidatud. Nüüd saab seda muuseumis külastada paari nädala jooksul. Vähe aega tagasi kirjutas Andrus Martin Hiiu Lehes pikemalt August Wupperfeldi Hiiumaa postkaartidest. Nüüd on hea võimalus autoriga kokku saada, talle omi Wupperfeldi kaarte näidata või teema kohta lisa küsida.
Ootame väikestes ajarännakutes osalema kõiki Hiiumaa ajaloo huvilisi.

Elmo Viigipuu

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411