Teisipäev, september 22, 2015
 

Lammaste arv väheneb sünkroonis murdmistega

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman rääkis reedel maavalitsuses toimunud ümarlaual hundikahjudest Hiiumaal. Lotmanil oli ette näidata graafik, kuidas sünkroonis hundikahjude kasvuga saarel, väheneb ka lammaste arv. See tähendab, et mitmed lambakasvatajad on lambapidamise lõpetanud ega soeta pärast hundirünnakut enam uusi loomi.
Nii peeti tippaaastal, 2012 Hiiumaal üle 4500 lamba, sellest ajast on hundi murtud lammaste arv aina kasvanud:
2012. aasta 46le järgnesid 71 murtud lammast tunamullu, 98 mullu ja sellel aasta kaheksa ja poole kuuga on kirjas juba 81 murtud looma. Lammaste üldarv saarel aga on juba langenud alla 3500.
Lotman tõi välja Hiiu saare erisuse, et siinsed lambakasvatajad taotlevad väga vähe toetusi ennetustegevuseks, millega hundikahjusid vältida.
Lambakasvataja Omar Jõpiselg märkis, et kui lammaste pidamiseks tuleb teha nii palju kulutusi, muutub see kuluefektiivsust silmas pidades lõpuks mõttetuks. “Väga õige otsus: tulebki lambapidamine lõpetada, sest niikuinii on selle kasumlikkus nulli piiril ja kui sa pead kulutama pidevalt oma aega nende valvamisele, siis majanduslikult ei ole sel väga mõtet.”Samuti ütles Jõpiselg, et kui teha looduskaitsealadele, mida karjatama peab, ümber kõrged “elevandiaiad”, pole need enam mingi vaatamisväärsus loodusesõprade jaoks.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411