Reede, august 14, 2015
 

Sigade Aafrika katk

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustavad palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100 protsenti loomadest). Sigade Aafrika katku ei haigestu teised loomaliigid ega inimesed, kuid nad võivad viirust edasi kanda.
Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 8. septembril 2014, mil Hispaanias asuvast EL referentlaborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea kohta. Esimesed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel diagnoosis veterinaar- ja toiduamet tänavu 21. juulil. Taud on levinud ka Eesti naaberriikides Lätis, Leedus ja Poolas.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ja inimtegevusega võime soodustada taudi levikut. Tekkinud kriisiaeg Eesti seakasvatuses nõuab meie kõigi panust, et hoida ära taudi edasine levik, mis võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju kogu seakasvatussektorile.
Metsas käies peaksime arvestama järgmist:
ära puutu leitud metsseakorjust ja väldi kontakti võimaliku nakkusohtliku materjaliga (nt eritised);
surnud metssea leidmisel teavita kohalikku veterinaarkeskust või helista veterinaar- ja toiduameti vihjetelefonil 605 4750;
pärast looduses viibimist puhasta oma riided ja jalanõud; pese riided pesumasinaga või hoia neid 100° C juures 1 tund saunas; jalanõud ja kummist üleriideid leota kloori sisaldavas pesuvalgendis 1 tund.
Mistahes küsimustega, mis on seotud sigade Aafrika katku piirangutega, vajalike ettevaatusabinõudega taudi leviku takistamiseks või leitud metssigade korjustega palun pöörduge maakonna veterinaarkeskuse poole või helistage juba eelpool toodud vihjetelefonil 605 47 50. Sigade Aafrika katku puudutav teave ja kontaktid on koondatud veebilehele www.seakatk.ee.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411