Reede, august 28, 2015
 

Loomatauditõrje ümarlaud loomisel

Esmaspäeval toimus maavalitsuses maavanema juhtimisel koosolek, kus teemaks oli sigade Aafrika katk. Koosolekul osalesid loodava kohaliku loomatauditõrje komisjoni eeldatavad liikmed.
Kohalolijatele andis ülevaate katku levikust Hiiumaa veterinaarkeskuse juhataja Jüri Lauter. Ta ütles, et seni on Hiiumaa ja Saaremaa ainsad piiranguteta alad Eestis, olukord võib aga muutuda iga päev.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodu- ja metssigade viirushaigus, millel puudub ravi. Sageli on esmaseks haigustunnuseks looma surm. Haigust iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja väga suur suremus.
Sigade Aafrika katku ei haigestu teised loomaliigid ega inimesed, kuid nad võivad viirust edasi kanda.
Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum mullu 8. septembril metsseal Valgamaal. Esimesed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel diagnoositi tänavu
21. juulil. Taud on levinud ka Eesti naaberriikides Venemaal, Lätis, Leedus ja Poolas.
Kodusigade arv Hiiumaal on marginaalne võrreldes teiste maakondadega. Teadaolevalt on Hiiumaal 46 kodusiga jaotatuna 11 asukohta. Enamus neist on nn jõulusead, kes võeti kasvatada suve algul.
Tõsiseks probleemiks Hiiumaal on aga metssigade suur arvukus ja nende haigestumisel lõpeb taud metsas alles siis, kui haige siga ei leia tervet siga üles.
Metsas käies peaksime arvestama järgmist:
- ära puutu leitud metsseakorjust ja väldi kontakti võimaliku nakkusohtliku materjaliga (nt eritised);
- surnud metssea leidmisel teavita kohalikku veterinaarkeskust telefonidel
5697 9708, 507 9946 või helista veterinaar- ja toiduameti vihjetelefonil 605 4750;
- pärast looduses viibimist puhasta oma riided ja jalanõud, pese riided pesumasinaga või hoia neid 100° C juures 1 tund saunas, jalanõud ja kummist üleriided leota kloori sisaldavas pesuvalgendis 1 tund.
Mistahes küsimustega, mis on seotud sigade Aafrika katku piirangutega, vajalike ettevaatusabinõudega taudi leviku takistamiseks või leitud metssigade korjustega pöörduge maakonna veterinaarkeskuse poole telefonidel 5697 9708, 507 9946 või helistage vihjetelefonil 605 4750.
Sigade Aafrika katku puudutav teave ja kontaktid on koondatud veebilehele
www.seakatk.ee

Kaja Sõrmus
Hiiu maavalitsus

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411