Teisipäev, august 18, 2015
 

Laksbergide lahkumispidu Soeras

Helja Kaptein
Talutööde päeva Soera talumuuseumis on peetud juba 13 korda ja praegune pererahvas teeb seda ilmselt viimast korda.
Soera talumuuseumi perenaine Õie Laksberg rääkis, et iga asi ammendab end ükskord ja nad lõpetavad tegutsemise muuseumis. “See oli piisav aeg ning kõige vägevamad ja harivamad aastad minu elus,” ütles Laksberg. Ta lisas, et suur võlu on olnud võõramaalastele tutvustada oma maa ja rahva kombeid ja kultuuri.
Õie, kes külastajate jaoks on saanud tõeliseks hiiu naise võrdkujuks, hoidis Soera talumuuseumi töös koos abikaasa Aleksandriga. Nüüd löövad nad neljapäeval, 20. augustil viimast korda käima vana rehepeksumasina ja söödavad sellesse viljavihke, et rahvas näeks, kuidas kotti voolavad kuldsed terad.
“See masin on perekond Liibertite oma, aga me tohime seda kasutada,” selgitas Õie Laksberg. Masina juures toimetavad nagu alati Arvo Vannas, Aleksander Laksberg ja uue abilisena Raigo Aasma. Vilja saavad nad Toomas Remmelkoore põllult ja tänavu on selleks oder. Seejärel saavad hoo sisse talumuuseumi töötoad.
Talutööde päevale on Keskkonnaamet kutsunud ka folklorist Marju Kõivupuu, kes küll pole Soeras esmakordselt. Väliseminaril räägib Kõivupuu lindudest Eesti rahvaluules. Vahetekste loeb ja laulab Helle-Mare Kõmmus.
Uue ettevõtmisena on talutööde päeval Soeras ka taluloomade väljanäitus. Varasemalt on meil siin olnud lambad ja vahel ka mõni väiksem loom. Tänavu leiavad õunaaias ajutise koha Anneli Sadama tõuküülikud ja perekond Laksbergi mõned linnud, Tiit Männamaa toob väljanäitusele erilisi kanatõugusid ja Sulev Matto kitsed.
Vabatahtlikena on lubanud tulla oma käsitööoskusi edasi andma Tiit Männamaa ja Anneli Tissari. “Ju me mõne koosta ka teeme ja kaltsuroose samuti,” ütles Laksberg.
Lapsed saavad meisterdada taaskasutusmaterjalidest meeneid samal ajal kui vanemad loengut kuulavad. Lapsi juhendab Liisi Mäeumbaed MTÜst Jääk ja Praak.
Kel kõht tühi, saab keha kinnitada pannkoogikohvikus, kus lisaks müügil muudki suupärast. Talutööde päev Soera talumuuseumis algab 20. augustil kell 12 ja seda toetab KIK.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411