Teisipäev, august 25, 2015
 

Haapsalus avatakse mammograafiakabinet

repro
Kolmapäeval, 26. augustil kl 12 algab Haapsalu Kultuurimaja rõdusaalis rinnatervise teabepäev.
Rindade uuringutest ja rinnahaiguste ravist räägivad ning küsimustele vastavad dr Riina Kütner ja dr Maret Talk.
Läänemaa haiglas toimub samal ajal statsionaarse mammograafiakabineti pidulik avamine. Koostöös Põhja-Eesti regionaalhaiglaga loodud rinnauuringute kabinet on esimene omataoline piirkonnas, mis hõlmab nii Lääne-, Hiiu- kui ka Saaremaad. Uus kabinet võimaldab  rinnaprobleemidega naistele kiirema juurdepääsu uuringutele.
Rinnavähk on naiste kõige sagedasem pahaloomuline haigus. Euroopas on rinnavähk esimesel kohal surmapõhjusena naistel vanuses 35–59. Euroopa Liidu riikide naistel on elu jooksul risk haigestuda rinnavähki 1:8. Rinnavähi korral on otsustavalt tähtis jõuda ravile vähi varases staadiumis. Eesti vähiregistri statistika järgi olid viie aasta pärast elus kõik naised, kellel aastatel 2005–2009 diagnoositi esimese staadiumi rinnavähk.
Tänapäevaste tõendus-põhiste standardite kohaselt on rinnavähi varajasel diagnoosimisel ja õige raviviisi valimisel mammograafial väga oluline roll.
Rinnavähi varaseks avastamiseks ellukutsutud mammograafilised sõeluuringud aitavad märgatavalt vähendada suremust rinnavähki, erinevate maade statistika järgi 35–40protsenti.
Iga naine saab oma tervise heaks tulla sõeluuringule. Sel aastal oodatakse rinnavähi mammograafilisele sõeluuringule naisi sünniaastatega 1953, 1954, 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965. Sõeluuringu sünniaastate naised mammograafiaks saatekirja ei vaja.
Nooremad rinnakaebustega ja pärilikku riskigrupi kuuluvad naised, kel perekonnas emal, õel või vanaemal on diagnoositud rinnavähk, saavad uuringule tulla perearsti, naistearsti või muu eriarsti saatekirjaga. Samuti oodatakse vanemaid naisi, kes Eesti sõeluuringu sihtgrupist välja  jäänud, sest risk haigestuda jääb kõrgeks ka hiljem. Ilma rinnakaebusteta naistele on mammograafiline uuring näidustatud, kui naised jõuavad vanusesse, kus rinnavähki haigestumus hüppeliselt tõuseb.
Põhja-Eesti regionaalhaigla radioloogiakeskuses Tallinnas Mustamäel töötab juba kolmandat aastat rinnakabinet. Aastas avastatakse üksnes regionaalhaigla rinnakabinetis 90–100 esmast rinnavähijuhtu, s.o 15–17protsenti kõigist Eesti esmajuhtudest. Mullu külastas rinnakabinetti regionaalhaiglas 3025 naist, nendest 2078 olid rinnavähi sõeluuringu sihtgrupist nooremad st alla 50aastased.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411