Teisipäev, juuli 28, 2015
 

Soeras luusivad sel suvel libahundid

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Soera talumuuseumi õpperaja alguses tegid Hiiumaa
Naaditeatri näitlejad reedel viimaseid
proove tükiga
“Hundimõrsja”, esietendusele
Soera suveteatrisse oodatakse vaatajaid juba homme.
Kunagisesse lambakoplisse, põõsaste ja põhupallide vahel on “Hundimõrsja” dekoratsioonid, olemasolev püstkoda ja loodus ise ning iga natukese maa tagant ülesseatud uksed. Need kujutavad naise sisemaailmu, kuhu minnakse sisse ja kust väljutakse.
“Koht sai valitud seesugune, et poleks tarvis palju juurde lisada. Kohavalikul sai määravaks, et hundid tegutsevad ikka rohkem metsas huntide seas,” selgitas lavastaja Jaan Urvet.
Naise hinge uurima
Kui Urveti mullune Soera lavastus “Nipernaadi” lahkas mehe hingeelu, siis tänavu võtavad nad käsitlusele naise hinge.
“Naised vajavad avamist meestele, kes on kanged juurikad ja sageli lähtuvad vaid iseendast,” selgitas lavastaja. “Ega ükski mees kasvõi oma naist läbinisti ei tunne. Sageli suhtume naisesse iseenda mõttemaailmast lähtudes, aga naine on ju teine planeet.”
Etenduses rullubki lahti naise elu draama, kuid kuna ükski suvelavastus ei saa läbi naljata ja koomiliste olukordadeta, on nii ka seekord.
“Loodame, et mehed vaatavad sel õhtul oma naist teise pilguga ja naised saavad julgust ka oma mehe ees hinge avada,” sõnastas Urvet oma ootuse.
13 näitlejat,
rolle rohkem
Kahevaatuselises lavaloos teeb kaasa 13 näitlejat, aga nii mõnedki neist mängivad mitut osa.
Aastaid Hiiumaal suvitanud Nadežda Beljakova meenutas mullust “Nipernaadi” etendust, mis talle väga meeldis. Nii astus ta ligi ja ütles, et sooviks väga mõnes nende näidendis osaleda. Urvet leidiski talle kui tantsijale sobiliku osa – Nadežda kujutab “Hundimõrsjas” naise hinge läbi tantsu. “See võimalus on nagu unenägu ja suur õnn minu jaoks,” ütles Nadežda, kelle roll sünnib improvisatsioonina. “Lavastaja rääkis mulle etendust läbiva loo ja ütles, mida mult ootab ning siis hakkab keha ise liikuma ja lugu jutustama.”
Paljudes teatritükkides kaasa mänginud Janno Elmi rääkis, et selles lavaloos on tal rohkelt tegevust ja vähe teksti. Aega ja tööd ühe näidendi lavaküpseks saamiseks kulub sellegipoolest palju. Näiteks alustati “Hundimõrsja” proovidega juba kevadel. “Näidendis mängimine ei ole vaid naljategemine – see on töö –, kuigi meeldiv,” ütles Elmi.
Lisaks nõuab iga lavastus peaaegu aastajagu ettevalmistusi. “Igal aastal mõtlen, et nüüd aitab. Milleks tekitada endale närvilisi olukordi
ja õhkkonda? Aga kui mingi aeg läheb mööda, tuleb jälle uus lavastuskihu peale,” ütles Jaan Urvet.
Etenduse kujunduse ja kostüümide autor on teatrikunstnik Reet Nurmsalu, kes esmakordselt kohtus Urvetiga kümme aastat tagasi. “Sellest ajast oleme koos teinud lavastusi, sest koostöö Urvetiga mulle lihtsalt istub.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411