Reede, juuli 3, 2015
 

Lestalaevast sai purjekas Lisette

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kadi Laid
Esmaspäeval veeskas MTÜ Halulaev Kärdla sadamas kuus aastat ehitatud lestalaeva. Õppe- ja lõbusõidupurjekana uut elu alustav väiketraal sai ristsetel nimeks Lisette.
MTÜ Halulaev ja Kõrgessaare valla 2010. a sügisel alanud ühisprojekt lestalaeva ümberehituseks purjekaks jõudis sihile sel nädalal. Alus transporditi pühapäeval ehituspaigast Laukalt Kärdla sadamasse, kus see esmaspäeval kümnete huviliste kaasaelamisel õnnistussõnade ja nimepaneku järel vette lasti.
Laeva ristimise au anti laeva ehitusmeistri ja kapteni Marek Rätsepa pisitütrele Martale. Projekti suurtoetaja, MTÜ Hiiukala sümboolikaga riidest kotti pistetud kange alkoholiga pudel usaldati siiski isa kätesse. Kui kildude klirin vaibus, küsis kapten pealtvaatajailt, mis laeva nimeks sai?
Eelnevalt oli MTÜ Halulaev eestvedaja Ain Tähiste selgitanud, et laeva nimi on vendade Grimmide muinasjutu “Vahva rätsep” ainel. “See on meie vahva rätsep, Marek Rätsep, aga nüüd on teile nuputamise koht: mis oli printsessi nimi, kelle jutu peategelane omale preemiaks sai?”
Kuna vastust ei tulnud, vastas Tähiste ise, et ehkki muinasjutus ei ole ühelgi tegelasel nime, on maailmas vähemalt üks kord olnud esitlusel Kaari Sillamaa muusikal “Vahva rätsep”, kus printsessil oli nimi Lisette.
Tähiste meenutas, et muinasjutuprintsess oli pirtsakas. “Alguses neil ei läinud kõik nii nagu tarvis, aga vahva rätsep pani oma tahtmise maksma ja tasuks oli neile pikk ja õnnelik elu,” jutustas ta, avaldades lootust, et samasugune tulevik on ka kapten Marek Rätsepal ja tema “printsessil”.
Järgmisel päeval sõitis Lisette Kärdla sadama akvatooriumis teise kai äärde ning sai seal peale kaks masti. Purjelaeva taglastus tuleb kahvelketš st kaks suurt kahvelpurje ja kaks eespurje kogupinnaga ligi 90 ruutmeetrit. Lisaks on laeval 160hobujõuline mootor.
Ain Tähiste sõnul teeb purjekas soojenduseks tiiru või paar ümber Hiiumaa ja osaleb juuli keskel Tallinna merepäevadel täies hiilguses. Eile käis purjelaeva juures veel usin askeldamine. Kapten Rätsep ütles, et tööd veel jagub, aga hindas, et alus saab merevalmidusse lähipäevil.
Tähiste rääkis, et pea nullist üles ehitatud purjelaev sobib hästi noortele praktilise merehariduse andmiseks. “Tahaks käia ka kalavetel ja vedada kalandushuvilisi turiste,” avas ta tulevikuplaane ja kinnitas, et sõitmise võimalusi tuleb kõigile soovijatele.
Purjelaev ehitati ümber traalist, mis valmis 1989. aastal Tallinnas kolhoosidevahelises laevatehases. See on 15 meetrit pikk, 3,5 meetrit lai ja saab pardale võtta kuni 12 sõitjat. Alus kuulub MTÜle Halulaev ja selle kodusadamaks jääb Kõrgessaare sadam.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411