Reede, juuli 24, 2015
 

Hiiu Öko vallandas hiidlaste ärkamisaja

Harda Roosna | Hiiu Leht
See, millise huviga võtsid hiidlased vastu “Hiiu sõnaraamatu” ja kuidas nad on valmis seisma tunde järjekorras, et kuulda hiiukeelseid lugusid, näitab – käes on hiidlaste ärkamisaeg.
“See on hiiu keele ja hiiu meele maailmavallutusprojekt,” ütles Aivar Viidik MTÜst Hiiu Öko, mis on nii “Hiiu sõnaraamatu” koostamise, Margus Tabori “Mamma lugude” kui Tõnu Õnnepalu “Vennase” maaletoomise taga.
Näitleja Margus Tabori hiiukeelne etteaste, kus ta hiiu keeles rääkis oma emast ja vanaemast, võeti väga hästi vastu juba “Hiiu sõnaraamatu” esitlusel, mis kujunes hämmastavalt rahvarohkeks.
“See sobis nii hästi ja need olid nii südamlikud lood,” meenutas Viidik.
Pärast sõnaraamatu esitlust otsis ta Marguse üles ja pakkus võimalust neidsamu lugusid publikule esitada. Nüüd räägib Margus oma vanaema, Mamma lugusid Suuremõisa lossi aidas. Etendused toimuvad endises laudas, kus tema Mamma kunagi lambaid pidas ja menu on lihtsalt uskumatu. Iga etenduse eel seisab sadakond inimest poolteist-kaks tundi järjekorras lootusega vabamüügist piletit saada.
“Mamma oleks öölnud, et seisavad siin hoovi taga, no mesasja on sii vaadata! Mesasja on sii rääkida! Paar kändu, kolm mändi, kaks kadakat, no mida need inimesed tulevad siia vaatma, mo eest see üks tühi asi,” läks Margus Tabor korraks Mamma rolli sisse.
Margus Tabor rääkis, et peale jah-sõna ütlemist ettevõtmise korraldajale Aivar Viidikule olid tal kuude kaupa suured südamepiinad: “Teatriinimesed ütlesid, et lool peab mingi telg ka olema, no aga mul ei ole ju!”
Tüki pealkirjaks sai “Mamma lood ehk hiiu eluvilosoohvia”. Rahvas käib, kuulab ja naerab – järelikult olen ikka ka selle edasiandmisega hakkama saanud,” rääkis näitleja enne lavaleminekut.
Tabor ütles, et tegelikult puudus tal ambitsioon ja tahtmine monotükki teha. Suures laastus aga ongi tegemist
monotükiga, mille teksti polnud tarvis õppida. “Need lood on minuga kogu aeg kaasas käinud ja mingite testgruppide, näiteks sõprade, peal olen neid katsetanud ka,” rääkis näitleja.
Aivar Viidik ütles, et tema meelest peaks need lood siiski ka kirja panema ja linti jäädvustama, eelkõige selleks, et ka tulevad põlved kuuleks nii head hiiu keelt nagu see Margusel on.
Tabor rääkis, et ei hoia kramplikult kinni lugude järjekorrast ning enne etendust mõtleb ta läbi, mida just neile inimestele rääkida. Nii sõltub kuulajatest ka jutustaja lugudevalik ja iga etendus saab erinev.
“Kui igas näidendis on tegelaskuju, siis siin pole mängida justkui midagi. Algul olid mõtted tuua lavale ka Mamma või kehastuda ise temaks, aga jäi nii, et see on siiski lugude jutustamise õhtu.
Planeeritud kuue etenduse asemel on lugu mängitud nüüd juba kaheksa korda. Igal etendusel olnud paarsada vaatajat, kuigi algul plaanisid korraldajad ühele etendusele sadakond.
Kuna mänguplats on väike, ei jää korraldajail muud üle, kui teha veel kaks lisaetendust, need on 28. ja 29. juulil kell 19.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411