Reede, juuli 17, 2015
 

“15.august 2015 Lestafesti ei toimu. Vabandame.”

Harda Roosna | Hiiu Leht
Selline tekst tuli ette, kui guugeldasin arvutist märgusõna Lestafest. Miks siis seda põnevat kalafestivali enam ei korraldata?
Hiiu valla haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Tiia Liibert vastas, et selle asemel korraldatakse Kärdlas Hiiu toidu festival.
Mida siis millega asendatakse. Lestafest toimus Kõrgessaare sadamas, aga Hiiu toidu festival  Kärdla sadamas. Kõrgessaares jagus tegevusi kaheks päevaks ja kaasatud olid need, kes huvitusid kalapüügist. Hiiu toidu festival on sisuliselt uue nime saanud Grillfest. Pole kalapüügivõistlust, koguperetegevusi, töötubasid-õpikööki, võistlusmänge ega väljanäitust.
Kärdlas sadamas grillitakse ka, aga mitte kala, vaid looma ja lammast. Korraldatakse ka toidu- ja käsitöölaat ning samal päeval saabub sadamasse Muhu väina regatt.
Keegi ei väidagi, et Hiiu toidu päev poleks põnev ettevõtmine, aga kas see, mitme nagunii toimuva ettevõtmise koondamine ühte kohta, asendab Hiiumaa suvesündmuste seas oma koha ja väärtuse saanud Lestafesti?
Neli aastat Lestafesti korraldanud Katrin Sarapuu rääkis, et tema ei jõua seda enam korraldada, kuna läheb teisele tööle ja loomulikult on tal kahju, et selline suur üritus ära jääb. “Aga ma ei saa muretseda selle üle, mida ma mõjutada ei saa,” nentis Sarapuu.
“Tegelikult ongi sellise suure ettevõtmise korraldamine pikk ja aeganõudev protsess – kui üks Lestafest lõppes, algas teise ettevalmistus, projektide kirjutamine ja kokkulepete sõlmimine.”
Kas pole valla kultuurijuhid läinud lihtsamat teed? Keeruka ettevalmistustöö asemel on võetud niigi toimivad üritused ja pannud need ühe nimetuse alla?
Kas Kõrgessaare kalamehed ja -naised siis pole seda väärt, et ka nende kant valla kultuurikaardil asuks? Oli ju Lestafest sündmus, mis vähemalt korra aastas Kõrgessaare alevi ja sadama paksult rahvast täis tõi. Neljas, ja seni viimane Lestafest, toimus mullu 15.–16. augustil Kõrgessaare sadamas.
Kõrgessaare sadama arendaja Priit Post ütles, et Lestafesti ärajätmine on kurb otsus, kuna see oli väga hästi käima läinud. “Kärdlas töötab terve kultuuriosakond ja see on nende poolt ilmne hoolimatus ja laiskus, et selline sissetöötatud ettevõtmine ära jäetakse,” oli Post kriitiline. “Liiati paistab, et ääremaalt viiakse kõik üritused Kärdlasse.”
Post leiab, et üritusi saaks korraldada ka väikese rahaga, aga tarvis on nutikust. “Aitasin ka eelmistel kordadel Lestafesti korraldada ja oleksin seegi kord olnud nõus aitama,” ütles Post.
Lestafest peaks jätkuma
Hiiumaa turismiliidu juhatuse liige Ly Kaups ütleb, et turismiturunduslikult kõlas see väga hästi – kevadel Tuulekala festival Orjaku sadamas, sügisel Lestafest Kõrgessaare sadamas – mõlemad pikendasid turismihooaega ja olid Kärdlast väljaspool.
“Alati võtab uue ürituse väljamõtlemine ja töölepanemine aastaid aega, uute asjade algatamine on ka kulukam. Nii hea idee, nagu seda on Lestafest, peaks jätkuma. Kui ka aasta vahele jääb, peaks juba praegu alustama ettevalmistusi järgmiseks aastaks et viies Lestafest ikkagi toimuks ja kindlasti Kõrgessaare sadamas, mis oli selleks justkui loodud,” ütles Kaups.
Teiseks juhtis ta tähelepanu, et iga nii suure ürituse korraldamine on suure tiimi suur töö – see ei saa seista ühe inimese õlul. Tema soovitus on, et kohalikud omavalitsused peaksid oma märgiliste ürituste jätkusuutliku toimumise nimel läbi mõtlema oma toetusmehhanismid: nii inimressursi, rahalise kui materiaalse toetuse. “Erinevad MTÜd on üks võimalus seesuguste ürituste korraldajatena, kuid need vajavad kohaliku omavalitsuse toetust – nii moraalset kui materiaalset,” leiab Kaups.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411