Reede, juuni 12, 2015
 

Messikülastajatest said tuletornipidajad

Kadi Kiiver | Hiiu Leht
Messil “Maale elama” Hiiumaa eluga tutvunud Edith Sööt ja Tõnu Laasi võõrustavad nüüdsest meie saare külalisi Tahkuna tuletornis.
Mullu kevadel läksid tallinlased Edith Sööt ja Tõnu Laasi Tartusse maaelu propageerivale messile uurima, milliseid võimalusi pakutakse. Messil jäi neile silma ja meelde mitmeid põnevaid paiku, aga hiidlased kavaldasid teised maale meelitajad üle.
Nimelt sai messiboksis täita küsitluslehe, millele vastanud said n-ö loosiauhinna, mis ajendas Hiiumaad ka tegelikult külastama. “Mulle tundus, et kõik selle ankeedi täitnud inimesed võitsid midagi,” rääkis Laasi. Sööt ja Laasi said pääsmed Sõru Jazzile. Kohapeal uuriti juba täpsemalt võimalusi siin elamiseks ja millegi meelepärasega tegelemiseks.
Nad kuulsid, et Hiiu vald plaanib tuletornid rendile anda ja käisid koos abivallavanema Katrin Sarapuuga tutvumas Tahkuna tuletorniga. Laasi tunnistas, et sealne olukord näis üsna kaootiline, et kõrvalhoonetega on palju tööd ja tuleb teha investeeringuid.
Siiski hakkas mõte, saada tuletornipidajaks, end Söödile ja Laasile pidevalt meelde tuletama kuni kaalus üle kõik alternatiivid. Laasi pidas vallaga sidet ja ootas, millal korraldatakse avalik hange. Õigel hetkel esitasid nad oma visiooni, kuidas Tahkuna tule­torni kompleksi kasutada ja osutusid valituks.
Väga vaikne algus
Esimest kuud kokku võttes tõdes Laasi, et tuletorni külastatavus oli oodatust kõvasti tagasihoidlikum. Oli mitmeid päevi järjest, mil ei käinud ainsatki hingelist. Samas võimaldasid sellised päevad tuletornipidajail end tasa ja targu Tahkunas sisse seada.
Praegu on külastajate käsutuses torn ja selle teeninduskiosk, kust soetada pääsmeid ja meeneid, soovi korral ka kohvi, teed, õlut, veini ja jäätist.
Rentnike selle suve üks eesmärke on ühe kõrvalhoone, endise kütuselao kordategemine. Idee on seal sisse seada praegu kioskis pakutavaga võrreldes laiema kaubavalikuga suveniiri- ja disainipood. Teise, vana masina­hoonega on rohkem tööd ja seda tahetakse osaliselt teha renoveerimiskoolituse vormis.
Lisaks on Laasil käsil foto­projekt, et pakkuda tuntud objekti kohta uusi vaateid. Põnevamatest kaadritest tuleb postkaardisari ning tulevikus ka näitus.
Juured Lõuna-Eestis
Tahkuna uued asukad on pärit Lõuna-Eestist. Laasi ütleb, et on elus vahetanud palju elukohti, ent üles on kasvanud Jõgevamaal. Söödi lapsepõlvest suur osa möödus Põlvas. Ülikooliaastail elati Tartus. Teist aastat on nad pealinlased ja esimest aastat suvehiidlased.
Nädala sees teeb Laasi pealinnas looduskaitsealast tööd ja Tahkunas on ametis rohkem nädalalõppudel. Tööpäeviti teenindab tornikülastajaid valdavalt Edith Sööt koos abilise Pärt Kalmusega. Edith on õppinud psühholoogiat, usuteadust ja kujundust ning tegutseb vabakutselisena.
Kolmekesi genereeritakse ideid, mida tuletornis ette võtta. N-ö lukus on 1. juulil toimuv luule- ja muusikaüritus “Voices In Poetry” ning 15. augustil kitarrist Argo Valsi soolokontsert. Kindlasti on plaanis süüdata jaanilõke ja tähistada muinastuld. Kõigest toimuvast hakatakse teavitama läbi Tahkuna tuletorni Facebooki fännilehe.
“Siin on piiramatult võimalusi. Tuleb lasta vaid fantaasial lennata,” võttis Tõnu Laasi jutu kokku.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411