Reede, juuni 5, 2015
 

Lehmadel käis külas sada last

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kaks bussitäit Kärdla kooli lapsi käis laudas lehmadel külas. Selgub, et meie saare lapsed siiski teavad, mis loomad laudas elavad ja kuidas lehma lüpstakse.
Sajad Eestimaa koolilapsed käisid karjalaskepäeval uurimas, kust tuleb piim nende toidulauale ja kuidas elavad lehmad. Kärdla kooli õpilased käisid laudaeluga tutvumas Hiiumaa Agro Ala farmis, mis saarel ainsana lahkelt laudauksed lastele avas.
“Kas keegi on juba varem laudas käinud,” küsis firma juht Sulev Matto esimeselt bussitäielt lastelt. Vastuseks tõusis hulga käsi ja kostus vali “Jaa”.
Sulev Matto lubas lastel loomi katsuda ja soovitas lasta lehmal oma kätt limpsida, et tunda kui kare keel tal on, kuid lapsed olid üsna tagasihoidlikud seda proovima. Ilmselgelt oli näha, et kord-paar laudas käia, ei tee lehma lapsele veel omaseks.
Seevastu said laste lemmikuteks piimakitse talled, kes laudas alles aprillikuust. “Loodan, et järgmisel aastal saab Hiiumaa poodides lehmapiima kõrval osta ka kitsepiima,” avas peremees tulevikuplaane.
Raskem töö masina teha
Matto rääkis lastele, kuidas lehmi söödetakse, millised on nende elamistingimused. Peremees ütles, et kuigi laut on suur ja lehmi palju, saavad kõik lehmad nime ning pererahvas ja töölised teavad neid kõiki nägu- ja nimepidi.
Sulev Matto esitles ka lauda väärikaimat liiget, 15aastast lehma nimega Prima, kes sünnitanud 12 vasikat ja väljateenitud pensionil saab nüüd õues karjamaal omatahtsi ringi liikuda ja rohtu süüa.
Ka karja järelkasv kasvab siinsamas laudas. Vasikate hulgas oli näha kirjusid, punaseid, musti, suuremaid ja väiksemaid. Tavapäraselt sünnib Ala laudas ühe kuuga
15 vasikat. Lehmvasikad jäävad karja täienduseks, aga pullvasikad müüakse välismaale.
Kokku on Ala farmis pisut üle 300 looma. Igapäevaselt hooldavad neid lisaks pererahvale lüpsja ja traktorist. Tööd tehakse siiski suures osas masinate jõul ja abil. Nii käib lüpsmine masinaga ja piim voolab jahutuspaaki torusid pidi, sõnniku koristamisel on abiks reeper, toidu jagamine käib söödamikseriga ja heina ettelükkamiseks on eraldi robot.
Kvaliteetne piim
Sulev Matto rääkis ka sellest, kuidas paakauto lehmade antud piima üle mere Saaremaa tööstusesse viib ja et kolm korda nädalas läheb Ala farmist piim müügile ka Konsumi poodidesse.
“Meie piim on kvaliteetne, sest iganädalaselt kontrollitakse piima puhtust ja koostist,” kinnitas peremees.
Perenaine Hanneli Matto oli oma lehmade piimast valmistanud lastele maitsmiseks ternespiimakooki, pudingut, jogurtit värskete marjadega ja pakkus ka piima.
Kuuenda klassi õpilane Andreas Paat ütles, et tema on korra tuttava juures enam-vähem samasuguses laudas käinud. Kuuldust üllatas teda, et lehm peab 30 liitrit piima lüpsmiseks jooma päevas
120 liitrit vett. “Sain veel palju asju teada ja siin on olnud väga tore,” ütles ta. “Piima ja jogurtit joon heameelega,” lisas ta.
“Olen ka varem Saaremaal farmis käinud,” ütles neljanda klassi tüdruk Agnes Katariina
Selirand. “Siin oli hoopis väiksem laut, aga olen näinud nii lehmade söötmist kui lüpsmist.” Loomad talle meeldivad, piima joob ja kui tarvis, siis tuleks ka farmi tööle.
Neljanda klassi õpilane Emma Salumaa ütles, et talle meeldisid kõige rohkem kitsetalled ja nende jootmine. Palju räägitust-nähtust oli tema jaoks uus ja huvitav. “Varem olen põldudel lehmi näinud, aga laudas olen esmakordselt,” ütles tüdruk.
Karjalaskepäeva väljasõidu korraldas Eesti põllumajandus-kaubanduskoda koos piimatootjate ühistuga Epiko. Igas maakonnas viiakse linnas elavad koolilapsed ühte farmi loomade ja piimatootmisega tutvuma.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411