Teisipäev, juuni 16, 2015
 

Hiiumaa meeskond tõi võidu koju!

Hanno Luukas
Pika ajalooga Hiiumaa-Saaremaa mõõduvõtmistes jalgpallis polnud hiidlased ligi 20 aastat võidurõõmu maitsta saanud. Laupäeval kaotusteseeria katkes ja naabrid alistati 2:0.
Vutilahingute, mille ajalugu ulatub teise maailmasõja eelsesse perioodi, süsteem näeb ette, et üks aasta mängitakse suuremal, teine aasta väiksemal saarel. Seekord siis taas Hiiumaal, Kärdla linnastaadionil.
Sooja suveilma ja naiste mänguga loodud positiivse õhkkonna koosmõjul kogunes mängu vaatama tublisti üle saja silmapaari. Ja nad ei pidanud pettuma.
Esimestel minutitel hiidlased pigem luurasid ning peatasid vastase rünnakuid, ent mida mäng edasi, seda rohkem tekkis ka Hiiumaal võimalusi. Samas suutsid väravavahid kõik vähegi ohtlikud olukorrad kindlalt klaarida. Poolaeg 0:0.
Mehed võtsid naistelt eeskuju ja lisasid hoogu kohe teise poolaja alguses. Ja see tõi edu. Äärtelt tekitasid teravusi Andreas Peetre ja Hendri Tärnu, ohtlikult murdis läbi Tõnis Koppel.
Samas dirigent oli siiski Andre Frolov. 27aastane FC Flora keskväljamootor kontrollis mängu, valdas palli, jagas suurepäraseid sööte ja luges edukalt vastase plaane.
Aastal 2012 sõprusmängus Omaaniga koondisemängu kirja saanud Frolov pääses teise poolaja keskel vastase väravavahiga silmitsi, ent löök tabas täpselt kollkiprit.
Mängus, mis oli juba Hiiumaa kasuks kaldu, võttis 60. minutil pinged maha “Saaremaa oma poiss” Tõnis Koppel. FC Kuressaare rivistuses esiliigas palliv Koppel sai värava ette suurepärase söödu paremalt äärelt läbi murdnud Tärnult. Ja sealt ei saanud eksida – seis 1:0!
Saaremaal ei jäänud muud üle, kui üha suuremate jõududega ründama asuda. See omakorda tekitas nende kaitses ruumi hiidlastele vasturünnakuteks. Selle eest, et seis pikalt 1:0 püsis, tuleb kiita Hiiumaa väravaht Imre Riiki, kes fantastilise tõrjepartii tegi.
Kui saarlased teisel poolajal kasutasid ära kõik oma vahetused, siis Hiiumaa treener Mario Degtjov hoidis neid viimaseks veerandtunniks. Mõni minut enne lõpuvilet pääses platsile Heimar Havik. 90. minutil kasutas ta ära väravaesise segaduse ja lükkas postist tagasi põrganud palli kindlalt võrku. Seis 2:0!
2:0 lõppenud kohtumine oli hiidlaste jaoks esimene võit taaselustatud mõõduvõtmistel. Aastal 2011 võitis Saaremaa 1:0, aasta hiljem seni väravarohkeimas mängus 3:1. Aastal 2013 mängiti Hiiumaal ja sarnaselt kaks aastat varem toimunule võitis Saaremaa penaltist 1:0. Mullu jäi kohtumine 1:1 viiki, ent saarlased olid 11meetri karistuslöökides kindlamad.
Enne aastat 2011 oli mängudesse tekkinud pea 15aastane paus. 1997. aastal võitsid hiidlased 2:0.
Kahjuks ei ole sellest perioodist vähemalt avalikes allikates protokolle saadaval. Küll on teada ajalehe Meie Maa kaudu, et 1942. aasta 6. oktoobril mängisid kaks saart jalgpalli Kuressaare laadaplatsil. Kohtumine, mis näitab traditsiooni sügavust, lõppes 1:1.
Paika on pandud ka meeskonda pääsemise kriteerium – see on mängija sünnikoht. Saaremaal sündinud mehi juhendanud Pelle Pohlak ei olnud kaotusest löödud. Ta arvas, et igavesti ei saanukski saarlased võitma jääda ja nimetas Hiiumaa võitu väljateenituks.
Hiiumaa koondisesse kuulusid: Imre Riik, Guido Kutser, Steven Linkov, Sander Laur, Janno Johanson, Timo Vares, Kristjan Kirs, Karl Johan Kastein, Andre Frolov, Andreas Peetre, Steven Saarnak, Hendri Tärnu, Heimar Havik, Tõnis Koppel, Tanel Lips, Georg Linkov jun, Ken Pähn.

Hergo Tasuja

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411