Teisipäev, juuni 30, 2015
 

Galina Kaev: Tänu annab tiivad

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Täna tähistab 60. sünnipäeva kohviku Viiger perenaine Galina Kaev, kes ütleb, et külastajate tänu on see, mis talle jõudu annab.
“Mulle see töö meeldib, ma ei pea ennast sundima tööl käima,” ütleb Galina, kellel ei möödu päevagi klientide tänuta.
Kohvik Viiger alustas 1992. aastal. Aastate jooksul on Riina Rehe, Katrin Kallas ja Reelika Liit aidanud leti taga müüa, köögis toimetab põhiliselt siiski Galina ise. Töö lausa lendab ta käes ja ooteajad on ootamatult lühikesed. “Jõuan küll, see töö on juba nii sisse harjunud,” ütleb ta ise.
Galina ütleb, et nad ei võistle ühegi peenema söögikohaga, vaid pakuvad lihtsat ja toekat kõhutäit, nagu enamus inimesi ka kodus teeb.
Seda, mis parasjagu menüüs, otsustab ta põhiliselt selle järgi, millist toorainet saada on. Näiteks meeldib Galina abikaasa Väinole kalal käia ja seega on õhtune saak järgmise päeva menüüs, aga tihti ka liha ja aiasaadused kohalikest taludest.
“Valmistan seda, mida küsitakse ja paremini ostetakse,” ütleb Galina. Vahel on ta proovinud ka mõnda teistlaadi toitu teha, aga kui see ikka ei müü, pole mõtet valmistada.
Viigrist tellitakse ka peolaudu ja sinna valmistatakse road vastavalt tellija soovile. Ja soovidega oskab Galja arvestada. Pole harv juhus, kui küsitakse ilma sibulata või kooreta kastet, kui toidus ei tohi olla jahu või piima ja salati sees paprikat või tomatit. “Ikka saab!” on ainuke vastus, mis köögist kostab.
Ja naeratus oleks kui selle söögikoha sümbol – jääb mulje, et halbu asju Viigris ei juhtugi, sest teenindajate tusatuju pole kliendid näinud ega teravaid ütlemisi kuulnud. Küll on lausa igapäevane sööjatepoolne tänu.
Meetrikaupa suuremaks
Galina alustas töölkäimist juba 13aastaselt, kui koolivaheajal Kärdla sööklas raha teenimas käis. Aastakümnete jooksul on tal tulnud pidada koristaja, kassapidaja ja köögitöölise ametit. Enne oma ettevõtte rajamist sai ta kätte ka kokapaberid. Kui Kärdla söökla uksed kinni pani, läks Galina Põllu tänava jäätiseputkasse müüjaks.
Kui riigikord muutus, soovitas Hiiumaa tarbijate ühistu tal müügikoht rendile võtta. “Uurisin raamatupidamisest andmeid ja selgus, et rent on nii kõrge ja sissetulek väike, et see ei tasu ära,” selgitas Väino, kes ettevõtte paberiasjadel siiani silma peal hoiab.
Kooperatiivi juhatus ei osanud kahjumit teeniva kohaga muud peale hakata kui see ära müüa. Ostmise mõte Kaevudele sobis ja tekkis mõte, et võiks veel midagi pakkuda. Algul võeti menüüsse supp, kohv ja saiakesed, seejärel mõned lihtsamad praed.
Kuna ruum oli väga väike, tehti hoonele esimeses järjekorras aknad ka tänava poole. Edasi telliti ehitusprojekti ja hakati hoonet tasapisi laiendama. Algul valmis tänavapoolne osa tualettruumideni, hiljem muu. Nüüdseks on hoone juba kahekorruseline.
Galina ütleb, et teeb palju jõuab, aga seda, mida teeb, teeb rõõmuga. “Väino on olnud mulle suureks toeks – kõike seda poleks, kui teda poleks olnud minu kõrval.”
Maailma parim ema ja vanaema
Galinal ja Väinol on kaks last ja kolm lapselast. Tütar Angeelika elab ja töötab Rootsis ning õpib Uppsala ülikoolis lasteaiaõpetaja-eripedagoogiks. Angeelika helistab iga päev koju, et teada, kuidas emal-isal läheb ja suvel käib koos abikaasa ja poeg Eric-Jonasega (12) vanematel külas. Talvel käisid aga Galina ja Väino tütreperel Rootsis külas lausa kümmekond korda.
Ka poja Eero lapsed Lui (5) ja Anett (15) on sagedad külalised. Kui kaptenist isa Eero on merel ja ema Epp tööl, on Lui vanavanemate hoole all. Anett, kes õpib Kärdla koolis, astub ikka pärast tunde Viigrist läbi, et siin puhata ja seejärel muusikakooli minna.
Anett, kes suvel vanavanematel Viigris abiks käib, ütleb, et Galina on kõige parem vanaema. “Ta on hästi hooliv oma lähedaste suhtes, heasüdamlik ja kiire. Temaga koos töötada on mõnu, sest ta õpetab mõnusalt, tuletab asju meelde nii, et seda on hea kuulata.”
Anett teab, et vanaema on tema jaoks alati olemas ja aitab kuidas saab. Omalt poolt soovib ta vanaemale jaksu, et ta jõuaks veel kaua-kaua olla tema vanaema.
Tütar Angeelika ütles, et temal on maailma parim ema: “Ta on ka meile Eeroga jaganud piiritut armastust.”
Liigutuspisarad silmis ütles ta, et ema on õiglane nii enda kui teiste suhtes ja annab neile alati kindlustunnet. “Alati võin tulla ja rääkida oma murest ja tema leiab ikka lahenduse, meil on hästi lähedased peresuhted.”
Veel lisas Angeelika, et ema võtab kõiki inimesi eelarvamustevabalt just nii, nagu nad on. Ehk just seepärast saab mõnigi iseendaga hädas olev inimene Viigris supi ka lihtsalt aitähi eest?
Galina enda sünnipäevasooviks on, et lapselapsed järjele saaksid ja kõigil oleks hea tervis. Aga mida ta sooviks endale? Galja ütleb, et tunneb rõõmu oma tööst, sellest, mis korda läinud ja edasiviivaks jõuks ongi sööjate tänu.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411