Reede, juuni 5, 2015
 

Nööbist kinni

Miks Hiiumaa kiirabiväljakutsete arv on 2013. ja varasemate aastatega võrreldes 2014. aastal nii drastiliselt kukkunud? Miks on Hiiumaa haigla erakorralise meditsiini osakonna patsientide arv kaks korda suurem kui kiirabi väljakutseid? Kas kiirabi ei ole nõus Hiiumaal patsientidele järgi minema ja nad peavad ise EMOsse sõitma?
Vastuse koostas terviseameti erakorralise meditsiini büroo: “Terviseamet kogub kiirabipidajatelt kvartaalselt andmeid kiirabibrigaadide töö ehk kiirabi väljakutsete kohta. Andmeid isikute  erakorraliste pöördumiste kohta otse haiglasse esitavad haiglad Tervise arengu instituudile ning see statistika meile ei laeku. Oleme teadlikud kiirabi väljakutsete arvu langusest pärast seda, kui Hiiu maakonnas hakkas kiirabiteenust osutama SA PERH kiirabibrigaad.
Meie andmetel pöördusid varem paljud abivajajad ise Hiiumaa haiglasse kohale minnes otse kiirabi poole, mistõttu läks selline visiit kiirabile statistiliselt arvesse kui ambulatoorselt abi saanud patsient. Haigla erakorralisse vastuvõttu ehk valvetuppa pöörduti lihtsalt tunduvalt harvemini.
Pärast kiirabibrigaadi pidaja vahetumist on olukord kujunenud vastupidiseks, mida tuleb ka pidada õigeks, sest kiirabi tööalane tegevus põhineb esmajoones ikka häirekeskuselt saadud väljakutsete teenindamisel, isikute ambulatoorsed pöördumised otse kiirabisse kohapeal peavad jääma siiski erandiks (näiteks kui haigla valvearst on pikemaajaliselt hõivatud tööga, mida ei saa katkestada), sest selleks on töös ööpäevaringselt valvearsti omav Hiiumaa haigla.
Kiirabibrigaad osutab kiirabiteenust häirekeskusest saadud väljasõidukorralduse alusel ja olukord, kus kiirabibrigaad keeldub väljakutsele sõitmast, on välistatud. Kui hiidlased eelistavad probleemi korral kiirabi kutsumise asemel ise haiglasse kohale minna ja see on neil võimalik, siis ei saa seda neile ka kuidagi pahaks panna.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411