Teisipäev, mai 26, 2015
 

Soela kuulutati võitjaks gallupita

VALMAR VOOLAID
Hiiu- ja Saaremaa vahelisele uuele parvlaevale nime otsinud maavalitsused esitavad ministeeriumile nime Soela ilma rahvaküsitlust korraldamata.
Sõru–Triigi liinile ehitatava ja kahe saare vahel sõitma hakkavale parvlaevale nimepakkumisi vaaginud komisjon hindas üksmeelselt parimaks nime Soela ja esiti kavandatud internetiküsitlusest loobuti. Samuti otsustati ministeeriumile edastada kolme asemel vaid üks eelisnimi.
Hiiu maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Aivi Telvik ütles, et rahvaküsitlust ei tule, sest nimel Soela on hea põhjendus ja see sai komisjonis absoluutse eelistuse. “Mulle isiklikult gallupi ärajätmine väga ei meeldi, aga tuleb nõustuda, et niisama ei ole mõtet rahvast hullutada,” rääkis Telvik.
Nimel veenev toetus
Nimekomisjoni moodustanud ja juhtinud Saare maavanem Kaido Kaasik palus Hiiumaalt Tärkmalt pärit ja Saaremaal Kuressaares elaval mereajaloolasel Bruno Paol komisjonile selgitada, milline peaks laeva nimi olema ning mida tema soovitaks antud laevale nimeks panna.
Pao rääkis, et laeva nimi peab laeva kaitsma ja sobilikud on kas kohanimed (sadamate ja saarte), pühakute nimed või ilusad naisenimed ning tema meelest on kõige sobilikum nimi Soela.
Kaasik lisas, et Soela nime pakuti rahva poolt ka kõige rohkem – viiel korral, see on mõlema saare suhtes neutraal­ne ja sobib kokku nimedega, mida laevadele traditsiooniliselt pannakse.
Komisjoni Hiiumaa liikmed tegid saarlastest sõltumatult oma pingerea, mida juhtis samuti nimi Soela. Hiidlaste seitsmeliikmelise komisjoni pingereas järgnesid Tuuli ja Kreet (viis häält), Laine ja Leiger (neli häält), Marta Luisa, Silde ja Söru (kolm häält).
Skype`i vahendusel järgnenud ühisarutelul tegi komisjoni juht Kaido Kaasik ette­paneku saata majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile maakondade poolt ainult üks nimi – Soela.
Komisjoni kuulusid mõlema saare maavanemad, maasekretärid, omavalitsuste, ettevõtjate ja turismiorganisatsioonide esindajad jt – kokku 14 liiget.
Hiidlased aktiivsemad
Maavalitsuste ühisele nimekonkursile esitati kokku 75 nimepakkumist 56 erineva nimega. Aivi Telviku sõnul olid hiidlased nimepakkumises aktiivsemad ja ainuüksi Kärdla ühisgümnaasiumilt (KÜG) tuli üle 20 nime. Ülejäänud poolsada nimepakkumist jagunesid kahe saare vahel pea võrdselt. Korduvaid nimesid oli kuus.
Viis esitajat soovitas uue parvlaeva nimeks Soela, kolm Leiger ja Tõru ning kaks Hiisaa, Lendav Hiidlane ja Paremad Naabrid.
Ühena nime Soela esitanud, KÜGi emakeeleõpetaja Tiiu Heldema argument oli, et nimi on lihtne, lühike, suupärane ega kaldu liialt kummagi saare poole.
Ministeerium palus Hiiu ja Saare maavalitsusel edastada kolm eelistatuimat nime uuele Sõru–Triigi liini reisiparvlaevale 31. maiks. Nimekomisjoni istungit protokollinud Karl Tiitson
Saare maavalitsusest ütles, et tähtaega ootama ei hakata ja kiri ministeeriumile on vormistamisel.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411