Teisipäev, mai 12, 2015
 

Pihkva külalised nägid Kärdlas oma unistuste kooli

Helja Kaptein
Mai algul Kärdla ühisgümnaasiumi perel nädal aega külas olnud kuus õpilast ja neli õpetajat Pihkva linna 24. keskkoolist hindasid siin nähtut oma unistuste kooliks.
Projektis osalesid Pihkva kooli 10. ja 11. klassi õpilased, Kärdlast 9. kuni 11. klassi õpilased, kes soovisid ja olid nõus Pihkva õpilasi oma kodus vastu võtma.
Külalised osalesid tundides, tutvusid kooli ja linnaga ning osalesid ka 25. Kärdla linna jooksul.
Pihkva algklasside õpetaja Jelena Mihhailovna Borissova ütles lehele, et Hiiumaal nähtu oli kõik uus ja erakordne: “Eriti suur on kontrast selle kohaga, kus me elame – Pihkvaga.”
Borissova võttis laste muljed kokku nii: “Igas kohas oleme vaadanud suurte silmadega: oh kui tore, kui suurepärane! Erilise hea tunde jättis puhtus nii koolis kui linnas.”
Unistuste kool
Hommikuti olid õpilased tunnis koos eakaaslastega: nägid, kuidas ja millistes tingimustes õpivad meie lapsed.
“Õpilased ütlesid mulle, et nähtu oli nende jaoks unistuste kool. Eriti seepärast, et õpilased ja õpetajad suhtlevad teisiti,” ütles Kärdla kooli vene keele õpetaja Vladimir Barinov.
Ka õpetaja Borissovale hakkas silma, et siinses koolis õpetamine toimub teistmoodi ja tunnis on palju vaba suhtlust. “Meil on rangem ja ma ei tea, kas see on hea või halb,” rääkis Borissova ja ütles, et tema pooldab rangemat suhtlust lastega.
“Pihkva õpetajaid üllatas, et meie lastega on nii hea suhelda: nad on avatud, tahavad rääkida ja on vastutulelikud,” lisas projektijuht, Kärdla ühisgümnaasiumi vene keele õpetaja Svetlana Stšastnaja.
Pihkva külalistele meeldisid Kärdlas kooli hästi­sisustatud tööõpetuse ja käsitööklassid ning nad vaimustusid kooli õppeköögist. “Hoopis teistsugune oli ka muusikaklass, kus me istusime ja õppisime koos lastega nii laulma kui pilli mängima,” märkis õpetaja Borissova.
Pihkvalasi üllatas, et kehalise kasvatuse tundi minnes vahetavad õpilased riided ja kapid polegi lukus! “Nad võivad vabalt asjad garderoobi jätta!” imestas õpetaja Borissova.
“Siinsel elul on palju plusse, aga parem on ikka elada seal, kus oleme sündinud – oma kodumaal on alati kõige parem, sest oleme selle eluga harjunud,” ütles ta nähtut kokku võttes.
Projektiga liitunud õpetaja Ruth Alas rääkis, kuidas nad tutvustasid külalistele Hiiumaad, siinseid kombeid, toitusid ja ajalugu. Lõpuõhtul oli kooli õppeköögis ühine söögitegemine, kus külalistele õpetati ühepajatoidu, kiluvõileibade ja kamakommide valmistamist. Alas kinnitas, et road meeldisid külalistele, aga näiteks varem Soera talu­muuseumis pakutud läätsesupp söödi ära, seevastu leivasupp oli väga võõras ja see jäi kõigil järele.
Sõprussidemed jätkuvad
Svetlana Stšastnaja rääkis, et võimalust osaleda projektis, mille algatas MTÜ Euregio Pskov-Livonia, pakuti neile haridus- ja teadusministeeriumist, kes projekti “Vene keele kui võõrkeele õppe mitmekesistamiseks” ka toetab.
Ettevalmistav kokkusaamine ja kontaktide vahetus oli mullu jaanuaris Tartus. Kärdla koolist osalesid seal direktor Ivo Eesmaa ja õpetaja Vladimir Barinov.
Edasi koolitati koolimeeskondi kolmel sessioonil Pärnus, kus jagati teadmisi lõimitud aine- ja keeleõppe kohta. “Ühel neist osalesid ka Pihkva koolide esindajad ja siis panime meie oma partnerkooliga täpsed plaanid paika,” meenutas Stšastnaja.
Esimene õpilaste-õpetajate kokkusaamine oli septembris Pihkvas, teine nüüd Kärdlas. Kuna Pihkva õpilased eesti keelt õppinud pole, suhtlevad õpilased omavahel vene ja inglise keeles ning žestidega.
Õpetaja Stšastnaja arvates on teises keelekeskkonnas vaja veeta vähemalt nädal aega – siis tulevad meelde pähetuubitud sõnad, õpilased hakkavad omavahel rääkima – lapsed lähevad lahti. “Üksteisel külas käies murtakse eelarvamusi ja laiendatakse silmaringi, sest kultuurid on ju erinevad,” ütles Stšastnaja. Ta meenutas, et ka Kärdla õpilased olid Pihkva sõiduga väga rahul ja nõus kohe tagasi sõitma. “Kahe riigi õpilased on leidnud ühise keele ja see on suurepärane. Projekt jätkub. Millal uuesti kokku saame, veel täpselt ei tea,” ütles projektijuht.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411