Reede, mai 8, 2015
 

Ligi 400 inimest külastas melanoomi­päeval nahaarsti, pooled esmakordselt

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa melanoomipäeval käis uuringutel ligi 400 inimest, neist enam kui pooled olid dermatoloogi juures esimest korda.
14 vabatahtlikku arsti Eestist ja kaugemaltki võtsid Hiiumaal ette tõelised nahauurimistalgud. Põhjuseks, et ohtlik nahavähk – melanoom – on üsna lihtsalt avastatav ja algstaadiumis ka hästi ravitav, kuid inimene ise ei pruugi algavat haigust ära tunda.
Laupäeval oli Hiiumaa haigla polikliinik rahvast tulvil, sest kõik soovijad said spetsialistidel lasta oma nahal leiduvad laigud-kühmud üle vaadata. Täiesti tasuta seejuures.
Päevaga aasta patsiendid
Kokku käis kontrollis 363 soovijat. Vastuvõtul käinutest 229 ehk 63 protsenti (!) polnud kunagi varem dermatoloogi juures käinud.
Mehi oli 105 ehk 29 protsenti vastuvõtule tulnutest. “See on väga hea saavutus – nii palju mehi kodust välja saadud!” kiitis doktor Pille Konno.
“See töö, mis laupäeval ära tehti, on rohkem, kui kord kuus Hiiumaal käiv nahaarst aastaga teha jõuab,” hindas Hiiumaa haigla kirurg doktor Inge Talts.
Edasistele uuringutele suunati 39 patsienti, üks neist pahaloomulise nahakasvaja kahtlusega. Ülejäänud suunati operatsioonile, et kahtlane nahamoodustis varakult ära lõigata.
“Olen väga rahul, et kõik, kes tahtsid end näidata, said oma murest lahti,” ütles ettevõtmise algatanud maakonna tervisedenduse peaspetsialist Vilma Tikerpuu. Kedagi, kes üldjärjekorda tuli, ära ei saadetud, kuigi kõik arstide vastuvõtuajad olid juba varakult täis saanud.
Eelmine melanoomipäev korraldati Hiiumaal 2012. aastal ja ka siis oli külastajaid palju, täpsemalt 218 inimest, neist naisi 158 ja mehi 60. “Elanike aktiivsus on suurem kui ma lootsin,” ütles Tikerpuu rahulolevalt.
Mul on üksainus keha!
Pille Kaups Pühalepa vallast rääkis, et tuli igaks juhuks kontrolli, sest tal on kehal palju sünnimärke. “Lasin end üle vaadata ja arst otsustas, et ühe kahtlase sünnimärgi peab ära lõikama,” ütles Kaups. “Doktor rääkis, et kui Hiiumaal oleks nahaarst, siis võiks seda jälgida, aga kuna seljal asuvat täppi ise ei näe, on mõistlik see eemaldada.”
Reet Kokovkin Kärdlast rääkis, et käib korrapäraselt arstide juures oma tervist kontrollimas. Seekord midagi ei leitud ja ta sai rahulolevalt koju tagasi minna. “Püüan oma tervise eest hoolt kanda, see keha on mul ju ainus!”
Kokovkin ütles, et on tänulik võimaluse eest kodusaarel eriarsti juures kontrollis käia.
Hiiumaa arstide jaoks oli see hea praktikavõimalus – nad said koos nahaarstiga õppida nahamoodustisi määrama.
Hiiumaa haigla arst Sirje Kreis ütles, et nägi palju erinevaid nahahaiguste vorme. “Kõik need ei olegi ohtlikud, aga nende eristamine on raske,” ütles Kreis, kelle kabinetist saadeti edasi viis-kuus patsienti. “Tippspetsialisti kõrval oli see heaks praktikaks,” kiitis Kreis.
Melanoomi esineb rohkem
Melanoom on liigsest päikese­võtmisest provotseeritud haigus ning väga ohtlik kasvaja, mida esineb aina rohkem. “Nahahaiguste sagedasem esinemine on kogu Euroopa probleem,” kinnitas doktor  Talts.
Järjest enam käiakse puhkamas soojades maades, kus paistab intensiivne päike ja lihtne on saada päikese­põletust.
Doktor Talts hoiatas liigse päikesevõtmise ja ka solaariumi kasutamise eest: “Solaariumis käimist mina ei soovita, sest Austraalia teadlased on kindlaks teinud, et solaarium on nahale kahjulik.”
Kõige suurem riskitegur melanoomi tekkel ongi enne 15. eluaastat saadud päikese­põletused, seega on eriti oluline just laste kaitsmine liigse UV-kiirguse eest.
Nahaarst võtab Hiiumaa haigla polikliinikus vastu üks kord kuus. Korraga mahub vastuvõtule 16 patsienti. Lisaks käib vastuvõtul veel viis-kuus patsienti, kelle ravitulemust arst jälgib.
Eile oli järjekord nahaarsti vastuvõtule kolme kuu pikkune, soovijaid registreeritakse augustikuu vastuvõtule.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411