Teisipäev, mai 19, 2015
 

Hunt murdis paarisajakilose mullika

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Neljapäeval olid jahimehed tunnistajaks, kuidas mullikat ründas suur isahunt, kes oli nii hasardis, et ei pannud õhku tulistanud püssipaukusid tähelegi. Räsitud loomale tuli teha hädatapp.
Mõned päevad tagasi viis Emmaste valla talunik Olav Ellermäe oma piimakarja Kurisu küla maadele elektrikarjusega ümbritsetud karjamaale, kus loomad varemgi karjas käinud. Üks mullikas pääses aiast välja ja omanikul ei õnnestunud teda kohe kätte saada.
Neljapäeval metsseajahile läinud kütid nägid oma silmaga, kuidas karjaaia kõrval seisvat mullikat ründab üksik hunt. Metsakutsu oli nii ametis, et ei lõpetanud hasartset rünnet enne, kui jahimehed olid ta eelmalehirmutamiseks viis pauku õhku tulistanud.
Hukkunud mullika peremees rääkis järgmisel päeval sündmuskohal, et käis eelmisel päeval loomi vaatamas ja nägi, et aiast välja tulnud mullikas karjast kaugele ei lähe ja on teisel pool traati. “Päeval magas põllu ääres, aga õhtul, kui jahimehed läksid seajahti, nägid, et hunt rapib sedasama mullikat,” rääkis Ellermäe.
Kui ta jahimeeste kõne peale kohale sõitis, selgus, et mullika elu pole võimalik enam päästa. Hunt oli paarisajakilose looma maha murdnud.
Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regioon jahinduse spetsialist Ivar Marlen ütles Hiiu Lehele, et hundi rünne toimus just seetõttu, et mullikas oli karjast eraldi. “Veisekarja üksik hunt tavaliselt ei ründa,” ütles Marlen.
Marlen märkis, et loomade omanik ei olnud midagi ette võtnud kiskja ründe ennetamiseks. “Karjamaa oli piiratud ühe elektrikarjuse traadiga, mille kõrgus maapinnast 80–85 sentimeetrit – see ei ole kindlasti piisav kiskjate ründe tõrjumiseks,” ütles Marlen.
“Selleks, et murdmised väheneksid või lõppeksid, saavad loomapidajad ise väga palju ära teha,” väitis Marlen. Ta loetles, et võimalik on rajada kiskjakindlamaid karjaaedu, soetada karjavalvekoeri ning nendest kuludest pool hüvitab keskkonnaamet.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411