Neljapäev, aprill 30, 2015
 

Kirke Olt vahetas suure raha kodurahu vastu

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Soomes elanud ja töötanud Kirke Olt (34) tuli Hiiumaale tagasi vahetades korraliku teenistuse hingerahu vastu.
Kirke Olt tuli koos lastega tagasi koju pärast Soomes elatud pooltteist aastat: “Tegin otsuse sinna minna ja ise otsustasin ka tagasi tulla.”
Olt rääkis, et kuigi Soomes sai ta rohkem palka ja peregi oli koos, tahtis ta ära tulla just laste pärast. “Lapsed olid kohe nõus koju tagasi tulema. Mees, kes töötab praegu veel Soomes, kinnitas, et tema ei taha samuti sinna jääda.”
Kassaris on neil nüüd oma kodu, vanaema ja vanaisa. “Kodune ja hea tunne on meie vanas majas,” ütles Olt.
Raha käis kätte
“Soomes ongi omamoodi hea olla,” meenutas Olt. “Raha käis rohkem kätte, ka koristaja palgaga sain lastele esimest korda uued talveriided osta.”
Lastega käisid nad raamatukogus ja väljasõitudel, jalutasid metsaradadel, sest Espoos on samuti ilus loodus. Ometi oli midagi teisiti.
“Soomlased on viisakad nii kaua kuni nad ei tea, et sa oled Eestist. Sain töö juures tunda sapisust ja suisa vaimset terrorit,” meenutas ta. “Samas ei tohi sa öelda midagi halba, sest nendel on asutuses kõik hea, aura on hea, kui
kaebad, siis tööolustik ja õhkkond halveneb,” kirjeldas ta kogetut ning nentis, et raha ei korva halba enesetunnet.
Oltide lapsed, üheksaaastane Bruno ja viiene Nora-Reseeda seevastu kohanesid üllatavalt hästi uue eluga. “Tütar ütles juba paari kuu pärast, et ta on soomlane,” meenutas ema. Poeg nii hästi ei harjunud, ta ei saanud õpetajaga läbi ja pidi kooli vahetama.
Samas keele õppisid lapsed väga kiiresti ära. Käinas kooliteed jätkaval Brunol on isegi natuke raske, sest soome keele “g-b-d” ikka natuke segab eesti keeles kirjutamist.
Tervis andis häirekella
Olt rääkis, et viimased kuud enne Eestisse tagasitulekut oli tal koguaeg tohutu uni. “Viisin lapsed lasteaeda ja tulin koju magama. Õhtul käisin tööl ja pärast jälle magama.” Ta rääkis, et nii kordus see iga päev, vahel võttis
end kokku nädalavahetustel ja tegi vajalikke töid. “Tervis andis märku, et asi pole õige,” teab ta nüüd.
Tagasi kodus pole tal tervisega enam mingeid probleeme ja energia on tagasi. Praegu õpib ta Hiiumaa ametikoolis floristikat ja teeb kodus käsi­tööd. “Valmistan kaarte ja kinkekotte – see on mu uus hobi,” ütles Kirke Olt.
Töökohta ta leidnud veel pole, kuid võõra maa rahapadade juurest äratulekut samuti ei kahetse: “See raha pole seda väärt, et kodu ja kodukoht maha jätta.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411