Teisipäev, aprill 14, 2015
 

Kärdlas saab näha Hiiu moodi moodi

Triin Lukas
Hiiumaa käsitöölised näitavad laupäeval talve jooksul loodud kollektsioone moe­etteastena, kus modellideks meie oma inimesed.
Viiendat korda toimuv Hiiumaa käsitöö moeetendus sai mulluse nimekonkursi tulemusel uue nime – Hiiu Moodi, mis avab paremini eesmärki: luua ja näidata hiidlaste tehtud kantavaid esemeid kollektsioonidena. Ettevõtmise ühe eestvedaja Nele Elleri sõnul oli sõna show liiga toretsev, sest esitatav käsitöö on väga hiiumaine.
Elleri sõnul saab näha Hiiu moodi ja maailmamoega ei ole sel mingisugust pistmist. “Ürituse eesmärk on innustada käsitöölisi looma algavaks suvehooajaks uusi tooteid. Muidu kulub talv vaid sokikudumisele. Väljanäitus õhutab mõtlema ja toimetama kraad kõrgemalt,” rääkis korraldaja. Ta märkis, et see ei tähenda, et sokid väljanäituseks ei sobi. Sobivad ikka, nagu ka mütsid või kotid.
Käsitöölised on ette valmistanud kollektsioonid, milles on kaks kuni kuus asja. Eller tõi näiteks, et Pritsumaja Putiik ja Hiiu Nikerdis panid oma esemed kokku üheks kollektsiooniks. OÜ Hiiu Vill valik on traditsiooniliselt nõutust rikkalikum. Täpset esemete hulka pole veel teada, aga varasematel aastatel on neid olnud umbes 100. Tänavu näitab oma töid 18 käsitöömeistrit, mis on osalejate rekordarv.
Kantav kaasajas
Hiiu moodi loodud moodi – rõivaid ja aksessuaare – kannavad etteaste päeval kohalikud modellid. Siiani on olnud ettenäitajateks vaid keskkoolinoored. Tänavu esmakordselt liituvad ka vanemad modellid Kärdlast, sest vormikamad esemed vajavad õiges suuruses kandjat.
“Kohalike noormodellide kaasamise mõte oli algusest peale see, et kui noor käib laval käsitööd esitlemas, õpib ta neid esemeid hindama ja julgeb kasutada ka tavaelus,” rääkis Eller. “Käsitöö on täiesti tänapäevane. See ei ole mingi asi, mis on muuseumis, vaid on täiesti kantav ja need on ilusad asjad.”
Elleri sõnul mõjutavad noormodellid sündmusel osalemise kaudu ka oma sõpru, kellest mitmed tulevad publikuks ja näevad kui vahva see valdkond on. See loodetavasti innustab neid ka ise tegema ja kandma käsitööna valminud moodi.
Padjanäitus eessaalis
Lisaks esitlusele saab selleaastase Hiiu Moodi raames heita pilgu rikkalikule tehnikate valikule, mida kasutavad meie virgad käsitöölised patjade ehtimisel – kultuurikeskuse sammassaali hõivavad kümned eriilmelised padjad.
Elleri sõnul on padjanäituse eesmärk näidata kui paljudes eri tehnikates on võimalik patju teha, panna vaataja hindama isetehtut ja eelistama seda masstoodangule. “Kui sa kasutad ise mingit kindlat tehnikat, lähed ja vaatad, mida teised on teinud, võib see innustada sind proovima ka teisi tehnikaid,” arvas Eller.
Näituse ettevalmistamisega tegeleb Anneli Tissari, terviksündmusega Nele ja Sirje Eller ehk Hiiumaa käsitööseltsi liikmed. Hiiu Moodi näeb Kärdla kultuurikeskuses 18. aprillil algusega kell 15. Sissepääs on tasuline, kohapeal avatud ka kohvik.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411