Teisipäev, aprill 14, 2015
 

Kärdla linnas võiks olla veel üks hambaarst

Harda Roosna
Hambavaluga abi otsides selgus, et hambaarste võiks rohkem olla. Hambavalu tundes on esmane mure: kust leida abi, kelle poole pöörduda, sest tavaliselt läheb valu aina tugevamaks. Kristi Linkovil on olnud juba kaks juhust, kus kiiret abi tarvis: ükskord vajas abi ta ise, teinekord poeg.
Linkov võrdles oma kogemusi Hiiumaal ja Tallin­nas. Kui pealinnas saab hambavaluga arsti juurde kasvõi kohe hommikul, siis siin saarel hambavalu puhul esmaabi peaaegu puudub.
“Arstivannet andes kinnitavad arstid, et ei keeldu abist, kui patsiendid nende poole pöörduvad, kuid reaalsus on veidi teine,” nentis Linkov, kelle poeg kukkus nii õnnetult, et hammas sai viga. Paraku ei saanud nad Kärdla hambaarstidelt terve päeva jooksul abi. Valust lahtisaamiseks sõitis ta koos pojaga Käina polikliinikusse. “Doktor Tammeveski leidis oma tihedas töögraafikus viis minutit, et kolmeaastast aidata – südamest suured tänud selle eest!” tänas Linkov.
Tal endal hakkas mullu suvel hammas valutama reedel ja Kärdlas puhkasid sel päeval kõik hambaarstid. Esimene võimalik variant oli esmaspäeval, siis võttis teda järjekorra vahele doktor Epp Ehatamm.
“Ka Kärdlas peaks olema võimalik saada hambavalu puhul esmaabi. Arste on siin ju rohkem ning esmaabistajaid saaksid roteerida,” leiab Linkov.
Üks hambaarst puudu
Epp Ehatamm, kes võtab vastu Kärdla polikliinikus, ütles, et tema arvates tekkivad probleemid sellest, et saarel on liiga vähe hambaarste.
“Muidugi on õige vastus, et valutava hambaga peaks pöörduma oma hambaarsti juurde. Püüan alati võimalusel aidata, aga kuna töökoormus on suur, siis polegi see kahjuks iga kord kohe võimalik,” ütles Ehatamm.
Konkreetset ajavahemikku päevas või n-ö esmaabiaega dr Ehatammel ei ole. Samal päeval saab küll vältimatut abi, mille vajaduse üle otsustab arst.
Küllike Tammeveski rääkis, et kunagi oli neil hommikul sisse seatud nn valude aeg, aga praktika näitas, et patsiendid pöörduvad hambaarstile ikkagi siis, kui neile sobib, ja enamasti läksid need ajad tühja.
“Nüüd oleme palunud tulla ukse taha ootama ja võtnud esimesel võimalusel järjekorda vahele,” selgitas ta.
Ka dr Heli Mikk ütles, et oma vastuvõtuajal püüab ta valudega patsiente võimalusel siiski aidata. Ravijärjekord tema juures ulatub praegu aga maikuu lõpuni.
Valvehambaarsti pole kuskil
Hiiu maavalitsuse tervis­edenduse peaspetsialist ja SA Hiiumaa Haigla nõukogu esinaise Vilma Tikerpuu sõnul on hambaarstid tervishoiuteenuste korraldamise seaduse järgi eraõiguslikud ettevõtjad ja maavalitsusel puudub võimalus nende tööd korraldada.
“Valvehambaarsti teemal oleme pöördunud korduvalt terviseameti poole,” ütles Tikerpuu. Tema sõnul on valvehambaarsti puudumine probleemiks kõigis maakondades. “Ööpäevaringset erakorralist hambaraviteenust teadaolevalt ei osutata Eestis kusagil.”
Tänu heale koostööle saare hambaarstidega on Tikerpuu suutnud kooskõlastada nende puhkusegraafikud. “Suvel puhkuste ajal oleme leidnud võimaluse, et vähemalt üks hambaarst on tööpäevadel kättesaadav,” selgitas Tikerpuu.
Erakorraliste juhtumite korral soovitas Tikerpuu minna abi otsima Hiiumaa haiglasse, erakorralise meditsiini osakonda.
Arst: Tulge varem
Tammeveski soovitas valude ennetamiseks hambaarsti külastada kaks korda aastas. “Reeglina jäävad väiksed augud inimestel endal märkamata ja igemehaigused on hoopis ilma tähelepanuta.”
Tema sõnul on kindel üks – kui inimene juba ise tunneb, et midagi on teisiti, on probleem juba väga suur.
“Kui hammas hakkab valutama, siis reeglina valu üle ei lähe, läheb vaid hullemaks. Igasugune hookuspookus ei aita – aitab ainult hambaarst,” kinnitab Küllike Tammeveski.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411