Teisipäev, aprill 28, 2015
 

Euromelanoma president Hiiumaal

PHOTODERM.ORG
Tänavuse Hiiumaa melanoomipäeva kaugeim külaline tuleb Brüsselist – professor Veronique del Marmol on liikumise Euromelanoma algataja ja praegune president.
Kokku on laupäeva, 2. mai “melanoomi avastamise talgutel” valmis patsiente läbi vaatama kümme vabatahtlikku arsti, teiste seas Eesti Euromelanoma liikumise algataja dr Pille Konno.
“Nahavähk on üks lihtsamini avastatav vähi vorm, kuna nahavähki on võimalik näha,” kutsub dr Konno kõiki soovijaid melanoomipäevale.
Arsti juurde tulles tuleks olla valmis lahti riietuma. “Enda ja oma lähedaste naha jälgimine võib palju muuta. Nahavähk on varaselt avastatuna ravitav – seetõttu kontrollige ise esmalt peeglist oma nahka,” kõlab dr Konno soovitus.
Tähelepanu tuleks pöörata päikesega kokkupuutuvatel kehaosadel paiknevatele kahtlastele laikudele, haavanditele, mis ei ole mitme kuu jooksul iseenesest paranenud ja jälgida muutunud sünnimärke ja pigmendilaike. Mõnel lähedasel inimesel tuleks paluda üle vaadata oma selg. Üle vaadata tuleks ka peopesad, tallad, varvaste vahed, kas seal esineb pigmendilaike st piirkonnad, kus neid ei peaks olema.
Vastuvõtt Hiiumaa haiglas algab kell 13.30 ja kestab kuni kella 17. Visiiditasu maksta ei ole vaja.
Hiiumaalt on melanoomipäeva eestvedajateks tervisedendaja Vilma Tikerpuu ja dr Inge Talts. Tikerpuu kutsus arstid taas saarele ja organiseeris nende vastuvõtu. Juba eelmisel korral tehti koostööd kirurg Inge Taltsiga, kes on ka seekord nõus kaasa lööma.
Dermatoloogid otsivad inimkehal üles ja märgistavad kahtlased moodustised, mis vajavad kindlasti kirurgilist eemaldamist, dr Talts opereerib. Lisaks on kokkulepe ka Ida-Tallinna keskhaigla ja Põhja-Eesti regionaalhaigla kirurgidega, kes on nõus vajadusel opereerima kõige keerulisemaid piirkondi.
Kõik opereeritud koetükid suunatakse edasi histoloogilisele uuringule, mille tulemusel selgub lõplik diagnoos.
Tähelepanu saartel
Hiiumaal oli melanoomipäev viimati 2012. aastal. “Pärast seda otsustasimegi rohkem tähelepanu pöörata Eesti saartele, kus igapäevaselt ei pruugi dermatoloogi vastuvõtt olla kättesaadav,” selgitab Konno. Näiteks mullu käidi Kihnus.
“Sel aastal tekkis jälle soov Hiiumaale tulla, kuna Vilma Tikerpuu lihtsalt kutsus meid väga kenasti ja ütles, et hiidlased väga ootavad meid,” ütles dr Konno.
Tema sõnul kasvab iga aastaga arstide arv, kes on valmis melanoomipäeval kaasa lööma. “Peamiseks motivaatoriks on ikka iga osaleja sisemine soov ja tahe, kuid vähetähtis pole ka see, et dermatoloogid on igapäevatöös individualistid ehk peavad oma otsuseid tegema väga lühikese aja jooksul ja üksi. Meie erialal on nii palju vahvaid inimesi ning me tegelikult tahame väga ka omavahel kokku saada. Samas on see hea võimalus koos keerulisemad haigusjuhud kohe läbi arutada ja vajadusel üksteise käest nõu küsida,” lisas ta.
Tavaliselt on melanoomipäevadel kaasas ka arstide pered. Konno rääkis, et isad on tavaliselt sel ajal, kui naised sõeluuringut teevad, korraldanud lastele jalgrattamatku ja muid sportlikke tegevusi värskes õhus. “Nüüd on motivaatoriks juba ka lapsed, kes tahavad omavahel koos olla ja küsivad, et kas melanoomipäev ikka toimub,” ütles Konno.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411