Neljapäev, aprill 2, 2015

Ervin Norgani karikad ringlevad omade seas

Elmet Orasson
Ervin Norgani mälestus­võistlustel võidutsesid küll mandri laskesportlased, kuid rändkarikad jäid kombe kohaselt kodusaare sportlastele.
Pühapäeval peeti Käina spordikeskuse laskevõistlus õhkrelvadest laskmises Ervin Norgani mälestuseks. Norgan oli innukas Hiiumaa laskesportlane, kes ühes Ahto Heiloga algatas 2003. aastal laskespordivõistlused õhupüssist veteranide rändkarikale. Kahe mehe väljapandud karikas ringleb kodusaare laskjate seas siiani.
Tava kohaselt on võistlus avatud kõigile soovijatele, ent karikad nais- ja meeslaskuritele ringlevad kodusaare sportlaste seas. Karikatelt saab lugeda, et esimesed võitjad olid 2003. a Annika Koppel ja Ahto Heilo. Tänavused karikavõitjad on Liivi Hansen ja Kalmar Tikerpuu. Mõlemad olid karikavõitjad ka 2012. aastal.
Kokku toimus mälestusvõistlusel 29 starti: õhupüssist laskjaid mehi oli seitse, naisi ja noormehi viis ning õhupüstolist laskjaid mehi kaheksa ja naisi neli. Õhupüssist ja õhupüstolist laskmise võitis Männiku laskurklubist Elmet Orasson (kuue seeriaga 570 ja 542 silma). Püssimeeste hõbemedali sai esmakordselt siin võistelnud Jürgen-Johannes Jüriöö Põlvast. Pronksi ja rändkarika sai parim Hiiu mees Kalmar Tikerpuu (547 silma).
Meeste õhupüstolist laskmise hõbe kuulus Orassoni klubikaaslasele Peeter Puiole ja pronksi viis Haapsallu Andres Kruusma.
Parim naine õhupüssist laskmises oli Olivia-Stella Salm (MäLK), kes tabas nelja seeriaga 373 silma. Hõbeda sai Kaisa Mai Kallaste (MäLK) ning pronksi ja rändkarika sai parim Hiiu naine Liivi Hansen (353 silma).
Naiste õhupüstolist laskmise kuld ja pronks läksid Haapsallu: võitis Kaisa Kuusik (359 silma), kolmas oli Kaidi Saarna. Hõbeda noppis Aija Klinduhhova (MäLK).
Noormeeste õhupüssist laskmises olid võrdselt head Risto Tikerpuu ja Pärni Kuuse. Tikerpuu avaseeria oli 100 silma, Kuusel 99 silma. Nelja seeria kokkuvõttes jäi peale Kuuse 391 silmaga Tikerpuu 390 vastu. Kolmanda koha medal riputati kaela Sepo Sedrikule (377 silma).
Teist korda peeti põhivõistluse järgselt ühe lasu võistlust õhupüssist ja õhupüstolist. Mõlemal alal oli üheksa osavõtjat. Pärast kolme proovilasku tegid täpseima võistluslasu püssiga Elmet Orasson ja püstoliga Valeri Tamme.
Hiiumaa laskespordiklubi president Aimar Hansen avaldas tänu kõigile toetajatele rikkaliku auhinnalaua eest.
Hansen rääkis, et Ervin Norgani mälestuseks toimus võistlus kaheksandat korda. “Varem nimetati hooaega lõpetavat kevadist mõõduvõttu veteranide karikavõistluseks. Sealjuures ei olnud võistlus mõeldud veteranidele, vaid veteranide poolt välja pandud rändkarikale,” selgitas Hansen.
Ahto Heilo rääkis, et võistluse algne eesmärk, laskespordi elavdamine Hiiumaal, sai täidetud. Pühapäevase võistluse kohta ütles Heilo, et korraldus sujus väga hästi. Ta viitas, et varem oli võistlus vaid õhupüssist laskjatele. Hansen lisas, et õhupüstolit lasti tänavu selle võistluse raames kolmandat korda, noormehed võistlesid õhupüssist laskmises esmakordselt.
Hiiumaa koolmeister ja laskesportlane Ervin Norgan sündis 7. jaanuaril 1928. aastal ja lahkus igavikuteele 77aastasena 7. novembril 2005. aastal. Ta on maetud kodusaare Kassari kabeliaeda.