Teisipäev, märts 24, 2015
 

Üllatuskülalised Rootsist esitasid mälumänguküsimuse

Harda Roosna | Hiiu Leht
Märtsikuisel Kärdla mälumängul Rannapaargus põhjustas elevust publiku seast tulnud üllatusküsimus, mis kõlas rootsi ja inglise keeles.
Toomas Kokovkin MTÜst Arhipelaag esitles mälumänguvõistkondadele ühte naist ja kaht töötunkedes meest, kes mälumängijaid omapoolse küsimusega proovile panna soovisid. Üks neist esitles end inglise keeles Niklasena ning esitas rootsi keeles lausa ooperilaulja koolitatud häälel laulukatke. Küsimus käis laulu autori kohta. Auhinna võttis vastu võistkond Militaarajaloo selts, kes teadis, et tegu on Rootsi kuulsa laulja ja poeedi Carl Michael Bellmani loominguga.
Kes siis olid need üllatuskülalised?
Tegu oli MTÜ Arhipelaag projektipartneritega Rootsist ja Itaaliast. Itaallased, tõsi küll, küsimust ei esitanud, vaid nautisid Rannapaargus niisama head äraolemist.
Projekt nimega RECORDI hõlmab ranniku kultuuri­pärandit ja väikeettevõtlust. Selles osaleb kolm partnerit Hiiumaalt, lisaks Arhipelaagile veel ametikool (HAK) ja MTÜ Halulaev, ning partnerid Soomest, Rootsist ja Itaaliast, igast riigist üks.
Kokovkin selgitas, et eesmärk on taaselustada ranniku ja saarte kultuuripärandit ning kasutada seda maa-väikeettevõtluses, põhiliselt ökoturismis. Projekti tulemusel valmib vastavasisuline õppekava, mille koostamist koordineerib Hiiumaa ametikool.
Itaalia partner teeb lühikesed õppefilmid nn headest näidetest, mida projektipartnerid esitlevad.
Hiiumaa headeks näideteks, mida valmivas õppekavas ja filmides kasutatakse, on MTÜ Halulaev töö pärandlaeva ehitusel, OÜ Hiiu Gourmet hiiumaiste maitsete toiduks kasutamine, nagu nimigi ütleb on MTÜ Ajaloolised Võtted elustanud ammused töövõtted ja -oskused ning OÜ Tahe loob hiiumaiseid seepe ja edendab saare käsitööd.
Soome hea näide on koopialaev, kaljas Ihana, millega näidatakse traditsioonilist purjetamist ökoturismi viisina.
Itaallased – lisaks filmimisele – tutvustavad mereandidega seotud restorani­majandust.
Rootsist on kaasatud Blekinge saarestiku biosfääriala oma maaelu projektidega. Hiiumaal olidki seekord kohal kalur Bengt Larsson ja paadiehitaja Niklas Nyström ja projekti koordinaator
Heleen Podsedkowska Blekingest. Lisaks neli itaallast.
Projekti käigus tehakse õppereise ja külastatakse nn häid näiteid, neid kirjeldatakse, filmitakse ja neist õpitakse.
RECORDI sai toetuse Erasmus+ programmilt. Projekt kestab 2016. aasta augustini, siis peaks olema õppekava valmis ja pärast seda saaks vastava kursuse HAKis välja kuulutada.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411