Teisipäev, märts 10, 2015
 

Saare esimene auditoorium rajatakse riigigümnaasiumi majja

Harda Roosna
Järgmisel aastal valmivas riigigümnaasiumis saab olema Hiiu saare esimene korralik auditoorium ja teine lift.
Projekteerimisbüroo Con­Arte arhitekt Kaisa Lasner rääkis saare kõigi omavalitsuste esindajatele, milline hakkab riigigümnaasiumi hoone välja nägema.
Uus hoone tuleb Kärdla ühisgümnaasiumi ühe tiiva asemele, mis lammutatakse. Senise pika hoonetiiva asemele kerkiv hoone on pisut laiem ja kompaktsem, eristudes sellega kooli olemasolevast hoonetekogumist. Hoonel on samuti kolm korrust, kuid senisest koolist teeb selle veidi kõrgemaks pööningukorrus. Pööningul on tehnilised ruumid ventilatsiooni jms jaoks.
Kõrgem on ka peasissekäigu nn sammastega osa. “Püüdsime saavutada, et hoone saaks ilus ja väärikas, samal ajal seestpoolt kodune ja hubane,” selgitas Lasner.
Hoonesse tuleb invalift
Hoonel on HUPSiga ühenduses läbi teise korruse galerii, Kärdla põhikooli ruumidega on ühendused igal korrusel.
Selleks, et puuetega inimesed hõlpsasti koolile ligi pääseks, on sissepääsu juures pandus ratastoolide jaoks, ülemistele korrustele viib invalift, uksed on planeeritud piisavalt laiad, et igale poole pääseks ka ratastooli kasutaja. Ratastooliga pääseb ka põhikooli hoonesse, sööklasse, võimlasse-aulasse, mis jäävad kahe kooli ühiskasutusse.
Ääremärkusena, et tegemist on teise päris liftiga Hiiu saarel, esimene tehti peaarst Gennadi Aaviku eestvedamisel 2001. aastal Hiiumaa haiglasse.
Esimene auditoorium
Hoonesse rajatakse ka kaldpõrandaga avar auditoorium, mis on saare esimene. See mahutab 80 inimest, vajadusel ka veidi rohkem. Lasner oletas, et sinna saab terve kooli kokku kutsuda küll. Auditoorium on ühendatud ka välialaga.
Klassiruume on hoones üheksa, üks kaasaegne labor, lisaks õpilaste puhkeala, kus avariiulites on raamatud, õppekohad ning istuda saab trepiastmetel.
Õpetajate toad, direktori ja õppejuhi kabinetid on planeeritud hoone põhjapoolsesse ossa, teisele korrusele. Kolmandal saavad olema õpilasesinduse, infojuhi ja tugispetsialisti kabinet.
Kärdla kindakiri ja Hiiu naiste seelikud
Sisearhitekt Maarja Varkki tutvustas siseviimistluse materjale ja värvilahendusi. Maja ümber on kõndimisala, mille sillutisekivid on laotud mustrisse, mis laenatud Kärdla kinnastelt. Sama muster kordub ka koridoripõrandatel. Sama mustriga on perforeeritud ka hoone fassaadiplaadid, millest paistab läbi fassaadivalgustus.
Kui üldiselt valitsevad hoones tagasihoidlikud hallid toonid, siis hoone vaipkatted kordavad saare nelja ajaloolise kihelkonna naiste seelikutelt, küütudelt laenatud värvitriipusid. Hoone infograafikas aga kasutatakse Pühalepa naise seeliku erksat punast.
Hiiu valla abivallavanem Katrin Sarapuu ütles, et Kärdla kindakirja ja Pühalepa küüdu punase värvi leidis sisearhitekt ise, tema juhtis tähelepanu, et riigigümnaasium rajatakse kogu saare õpilaste jaoks ning nii lisati Pühalepa punasele ka teiste kihelkondade küüduvärve.
Just auditooriumi põrandakattel on erivärvilised triibud nagu Hiiu naiste seelikutel.
Ehitus algab juulis
ASi Riigi Kinnisvara projektijuht Ago Rist tutvustas ehitustööde graafikut: tööde alguseks on planeeritud tänavu juuli – siis hakatakse Kärdla ühisgümnaasiumi hoone üht tiiba lammutama. Uus, senisest suurem hooneosa peab valmis olema aasta pärast, juulis 2016 ja õppetöö Hiiumaa riigigümnaasiumis peab algama 1. septembrist 2016.
Praegu käib veel 130 õpilasele mõeldud hoone projekteerimine. Valmis loodetakse see saada veel sel kuul. Projekti kallal töötab praegu kümmekond inimest.
Riigihanke ehitaja leidmiseks loodab Rist välja kuulutada mais-juunis.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411