Reede, märts 6, 2015
 

Ministeerium: Ametikooli juhtimises on tehtud vigu

Harda Roosna | Hiiu Leht
Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski algatas Hiiumaa ametikooli töötajate pöördumise alusel teenistusliku järelevalve koolijuhi Ülo Kikase tegevuse uurimiseks.
Haridus- ja teadusministeeriumi dokumendiregistris on 9. jaanuaril registreeritud ministeeriumisse lähetatud Hiiumaa ametikooli (HAK) töötajate pöördumine. Sisule on seatud juurdepääsupiirang 2090. aastani avaliku teabe seaduse alusel, et mitte kahjustada andmesubjekti eraelu puutumatust.
Hiiu Lehele teadaolevatel andmetel sisaldab ametikooli töötajate pöördumine umbusaldusavaldust direktor Ülo Kikase suhtes. Paar kooliga seotud inimest ütlesid ajalehele, et ei soostu pöördumisest avalikult rääkima, kuna kardavad kaotada oma töökoha.
Ehkki kõik kõnealust töötajate pöördumist puudutavad kirjad ministeeriumi dokumendiregistris on juurdepääsupiiranguga, võib kirjade liikumisest kooli ja ministeeriumi vahel üht-teist siiski välja lugeda. Nii on ministeeriumi referent Eva Tobreluts 29. jaanuaril lähetanud HAKile kirja, mille teemaks on teenistuslik järelevalve.
Vähem kui nädala pärast, 5. veebruaril on kooli direktor saatnud ministeeriumile vastusdokumendid ning päev hiljem, 6. veebruaril on ministeeriumi kutseharidusosakonna asejuhataja Teet Tiko lähetanud HAKi töötajate pöördumisele vastuse.
Tõlgendamise küsimus
Kooli direktor Ülo Kikas rääkis Hiiu Lehele, et käimasolev järelevalvemenetlus HAKis on algatatud kooli juhtimise suhtes. Ta möönis, et kuna kooli juhib direktor, siis võib tõlgendada ka nii, et uuritakse tema tegevust. Kikas teadis, et teenistusliku järelevalve aluseks on ministri otsus, millele andis sisendi ametikooli töötajate pöördumine.
Kikase sõnul teeb ministeerium aprilli esimeses pooles kokkuvõtte, kus annab soovitusi ja teeb vajadusel ettekirjutusi. “Eelnevalt esitab kool ministeeriumile dokumente ja ministeeriumi spetsialistid kohtuvad meie inimestega,” rääkis direktor.
Kikas kummutas kogukonna kahtlusi, justkui kutsekooli edasiarendamisega ei tegeletaks. “Oleme uut arengukava loomas ja vaatame positiivselt tulevikku,” kinnitas ta. Direktor tõdes, et kooli pidamine väheneva rahvaarvuga maakonnas pole lihtne. “Oleme optimistlikud,” ütles ta.
Kikas rääkis, et Hiiu-Suuremõisa külastuskeskus on mõeldud toetama kooli tegevust ja kõik sealsed tegevused on seotud ka koolikeskkonna arendamisega. “Mina selles ei kahtle, et kool jätkab lossis,” ütles direktor. Ta nõustus, et kooli töös on parandamiskohti ja avaldas lootust, et järelevalve annab selleks juhiseid.
Rahulolematus isikuga
Ministeeriumi kutsehariduse osakonna asejuhataja Teet Tiko rääkis, et järelevalve algatati tulenevalt töötajate rahulolematusest koolijuhiga. Tema ütles pöördumise sisu põhjalikumalt avamata, et selles oli palju etteheiteid konkreetse persooni tegevuse kohta.
Tiko selgitas, et koolijuht vastutab nii koolis toimuvate protsesside kui inimeste­vaheliste suhete eest. “Selge on see, et ametikooli juhtimises on tehtud vigu, sest päris põhjuseta sellised pöördumised ei tule,” rääkis asejuhataja, kes juba mitmete ametikooli töötajatega kohtunud ja veel kohtub.
“Minu isiklik arvamus on, et see kool vajab identiteedimuutust. Samuti on vaja muuta tegevussuundi, kuidas kool endale õpilasi leiab. Kohalik kogukond on muidugi oluline, aga vajalik on ka maine väljaspool saart,” rääkis Tiko.
Ta ütles, et järelevalve tulemusel valmib vastavalt ministri käskkirjale aprilliks õiend, mille kinnitab minister. “Selles viidatakse konkreetsetele puudustele, kuid ei pakuta arenguvisioone. Selleks on koostamisel olev arengukava, mille loodame kinnitada veel sel kevadel,” ütles Tiko.
Teet Tiko ütles lõpetuseks, et ehkki teenistuslik järele­valve ja kooli püsimajäämine on kaks eri asja, siis kogukonna kahtluste hajutamiseks olgu rõhutatud, et ministeerium ei oleks külastuskeskusesse nii palju haridusraha pannud, kui ei oleks näinud koolil potentsiaali püsimajäämiseks.

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • mina

    kuidas sai nii toreda mehega selline asi juhtuda?

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411