Reede, märts 20, 2015
 

Küla algatab nime taastamise

Sel suvel peetakse 14. Kõpu poolsaare külade päeva külas, mille nimi maanteesiltidel on Kiduspe, kuid mida kohalikud inimesed ikka kutsuvad harjumuspäraselt Kiduspäe.
Küla nimi muudeti millalgi 70ndatel ja nüüdseks manalateele lahkunud Elga Pärnsalu rääkis aastaid tagasi allakirjutanule, et külaelanikke häiris väga külanime tähenduse muutus – enne “päe” ehk pea, nüüd “pe” ehk tagumik.
Paar aastat tagasi toimunud Hiiumaa muuseumis toimunud kohanimepäeval küsiti kohanime spetsialistidelt, miks niisugune muudatus tehti ja vastus oli, et kohanimenõukogu liikmete arvates oli külanimede “päe” eriti kole ja nii otsustati, et mandril muudetakse lõpp “-pea”ks ja saartel “-pe”ks. Kohalike arvamust keegi muidugi ei küsinud ja nii see muudatus ära tehti.
Kõpu külade päeval, mida, nagu tavaliselt, peetakse juuli viimasel laupäeval, seekord siis 25. juulil, algatavad Kiduspäe küla elanikud allkirjade kogumise. Pöördumine ja taotlus ajaloolise kohanime taastamiseks esitatakse Hiiu vallavolikogule.
Sarnaseid “pe”-lõpuliseks muudetud nimesid on teada vaid saare lääneosast ja neid on neli: Kiduspe, Mägipe, Paope ja Mänspe.
Ka Mägipe küla väärikas eas elanik Saima Holtsmann ütles eile Hiiu Lehele, et küla nimi võiks olla ikka niisugune nagu oli vanasti – Mägipäe.
Siseministeeriumi regionaalhalduse osakonna nõunik Tõnis Rüütel selgitas, et küla nime muutmiseks tuleb kohalikule vallavolikogule esitada avaldus koos põhjendusega, miks küla nime muutma peaks.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411