Reede, märts 20, 2015
 

Kala juba liigub, aga õnge otsa jääb visalt

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Viimasel nädalal on Hiiumaa jõgede ääres ja sildadel näha juba esimesi kalastajaid, kuid saagi rohkusega nad just kiidelda ei saa.
Orjaku silla juures oli pühapäeval vaid mõned inimesed õnge hoidmas. “Tahtsin ahvenat püüda, aga pole,” ütles Eda Kogel, kes peab end kirglikuks kalastajaks. Käib ta ju kalal nii suvel kui talvel, nii õnge kui võrkudega ja igal võimalikul veekogul.
Kogel oli silla peal kala oodanud juba pool tundi, aga tulutult. Eda õde, kes viskas õnge vette veidi eemal pilliroos, oli saanud ühe kogre, aga see oli ka kõik. “Püügihooaeg on algamas, aga kala pole korralikult jõkke sisse tulnud või kui on, siis külma veega ta veel ei võta sööta,” arutles Kogel.
Ta rääkis, et sai paar nädalat tagasi Laisnast nii 600–700grammiseid ahvenaid. Kahel päeval püüdis ta kummalgi 50–60 kala. “Siis oli kõik, sinna jäid ujuma vaid kiisad ja kogred ja siiamaani saab seal vaid neid kalu püüda,” nentis ta.
Samal päeval oli Laisnas palju mandri kalastajaid ja nemad olid püütud kiiskade üle küll väga õnnelikud.
Kogel rääkis, et Kõrgessaare alevikku läbiva Armioja ääres üritas tema äiapapa möödunud nädalal särge saada, aga ei midagi. Seal olevat särg kahel päeval läbi ujunud ja sellega oligi kõik.
Anonüümseks jääda sooviv kalamees Siim sai samal päeval samast kohast vaid mõned särjed. “Rahvast oli jõe ääres vähevõitu ja kala eriti ka ei võtnud,” nentis ta.
Pühapäeval käis kalaõnne Kassaris proovimas ka Andres Kääramees. “Paari tunni jooksul ei saanud me mitte kalapoegagi,” ütles ta. “Siinkandis kala veel ilmselt ei liigu.”
Eda Kogel ütles, et õige kalavõtt alles hakkab. “Pakun, et päris püügiaeg algab alles paari nädala pärast.”
Seda kinnitab ka ilmateade, mis nädalavahetuseks külma lubab. Kala aga ootab kudemiseks sooja vett ning enne seda süüa ei otsi. Alles siis kui marjad-niisad vette heidetud, hakkab kala aplalt sööta võtma, teavad kogenud kevadised kalapüüdjad.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411