Reede, veebruar 6, 2015
 

Talvine ratsakoostöö laienes läände

Kadi Nurs
Esimest talve võistlevad Hiiumaa ratsutamise takistussõitjad ühes läänlastega, viimati möödunud laupäeval.
Laupäeval, 31. jaanuaril Ridalas peetud ratsutamise takistussõidu Lääne regiooni talvekarika teisel etapil olid hiidlased väljas kümne hobuse ja neljateistkümne võistlejaga. Võit tuli Hiiumaale nii 70 cm takistustega puhtusele ja kiirusele kui ka 90 cm takistustega vahetutele ümberhüpetele parkuuris.
Esimeses võistlusklassis oli kokku 36 võistlejat ja auhinnati üheksat paremat. Hiidlaste päralt oli esiviisik. Hiidlanna Maris Suuster, kes esindas Tondi ratsaspordiklubi (RSK), võitis mõlemas parkuuris sõites talle endale kuuluval hobusel Stokboens Camaro-Star.
Suusteri järel sai teise koha Teele Talts (Hiiumaa RSK) hobusel Gremi, kolmas oli Birgit Laupä (Tondi RSK) hobusel Royal Harri, neljas Marion Demus (Hiiumaa RSK) hobusel Vhota-Vuge ja viies Ave Kokla (Hiiumaa RSK) hobusel GlenBerny.
Teises võistlusklassis, kus osalejaid 18 ja auhinnati viite, olid kaks paremat hiidlannad Maris Suuster ja Teele Talts.
Iga osaleja valis oma esimesel etapil võistlusklassi, mille arvestuses ta osaleb. Klassis 1 on praegu maksimumpunktidega (40) liider Birgit Laupä. Klassis 2 juhib 38 punktiga Teele Talts.
Rohkem arenemisvõimalusi
Hiiumaa RSK juhatuse liige Jaanus Berkmann, kes 2013. aastast juhib ka Eesti ratsaspordiliitu, selgitas, et varem Kärdla lähedal Linnumäel pigem maakonnasisesena peetud Hiiumaa talvekarika võistlus laienes tänavu tervele Lääne regioonile, sh Saaremaale. Ka lisati võistlussari esmakordselt alaliidu kalenderplaani.
Sarjas on osalejaid ka Rapla maakonnast Märjamaalt.
“Selleks, et meie noortel oleks ka talvel rohkem arenemisvõimalusi,” põhjendas Berkmann laienemist. “Üks asi on kodumaneežis võistelda, hoopis muu aga võõras maneežis. Teiseks on nii konkurents oluliselt tihedam.”
Ta tõi näiteks sarja avavõistlusel, 11. jaanuaril Linnumäel madalamas parkuuris võitnud hiiu neiu Eliise Kaupsi, kes ratsul Colani H eksis seekord mõlemas sõidus, tulid karistuspunktid ja kohad võistlejate teises paremuspooles. “Samas sõidud olid tal ilusad,” hindas Berkmann. Tema sõnul oli tegu tüüpilise õpiolukorraga: võõras maneež, närv sees, takistus tuli maha ja oligi neli karistuspunkti mõlemas sõidus käes. “Sellepärast ongi vaja väljas võistlustel käia, et selliseid kogemusi saada. Ma arvan, et sellised väikesed vead aitavad ratsutaja arengule rohkem kaasa kui üks võit,” avaldas Berkmann.
Ratsaliit aitab saarlased järjele
Talvise Lääne regiooni karikasarja kahe esimese etapi: Linnumäe ja Ridala protokollidest ei leia paraku saarlasi. Teadaolevalt üks võistleja Saaremaalt, küll Hiiumaa RSK liige, Ridalas siiski kohal oli, kuid ta osales väljaspool arvestust.
“Saaremaal Paikülas on alles esimest talve korralik maneež käigus,” põhjendas Berkmann, miks saarlased ei ole tänavu veel sarja korraldajate hulgas. Ta arvas teadvat ka põhjust, miks lõunanaabrid kodusaarelt harva välja võistlema pääsevad: neil on maakonnas hobuveokeid napilt, vast neli-viis. Hiiumaal on hobutreilereid kümmekond.
Kaheksa aastat ühtejärge peetud Hiiu- ja Saaremaa omavaheline suvine Saarte karikavõistlus asendus juba mullu Lääne regiooni karikavõistlustega. Berkmanni sõnul on selle sarja tänavused võistluskuupäevad veel täpsustamisel, ent finaal on kindlasti Linnumäel Kärdla ratsupäevade raames ja vähemalt üks etapp Saaremaal.
“Tänavustel Eestimaa suvemängudel, mis toimuvad seekord Saaremaal, on peale 1972. aastat taas kavas ratsutamise takistussõit. Nende võistluste raames teeme ka suvise Lääne regiooni karikavõistluste etapi,” ütles Berkmann ja selgitas, et liidu eesmärk on aidata Saaremaa ratsasporti senistest suuremate võistluste korraldamisel taas nn järje peale.
Linnumäel treenib meie noorratsanikke neljanda taseme nooremtreener Maarja Berkmann, kelle juhendada on enam kui veerandsada last. Maakonnas tegutseb ka ratsaspordiklubi Kassari Ratsamatkad.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411