Reede, veebruar 6, 2015
 

Sadamad arenevad EL toel

Hiiumaa väikesadamatest said EASilt toetuse saare põhja­rannikul asuv eraomandis Roograhu sadam ja saare lõunaosas Käina vallale kuuluv Orjaku sadam.
Ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) teatas hiljuti otsusest toetada 16 väikesadama arendamist 2,4 miljoni euroga. Hiiumaalt said toetuse Käina vallavalitsus ja OÜ Roograhu Sadam, kumbki u 60 000 eurot. Toetuse saajatel tuleb vajalikud arendustööd teha hiljemalt 31. oktoobriks.
Sügavust juurde
Roograhu sadama omanik Jari Lindroos ütles, et enam kui 85 000eurose arendusprojekti, millest EASi toetus ligi
60 000 eurot, käigus võetakse ette sadama akvatooriumi süvendamine. Sadama kodulehe andmetel on sadamabasseini sügavus praegu 2 m: see võimaldab teenindada maksimaalselt 1,8 m süvisega aluseid. Kui tööd tehtud, peab sadama minimaalne sügavus kaide juures olema 2,5 m.
Mereohutuse tõstmiseks täiendab OÜ Roograhu Sadam ka laevatee navigatsioonimärgistust. Lindroos selgitas, et laevatee algab sadamast loodes 0,6 meremiili [ligi 2 km – toim] kauguselt.
Maapealsetest töödest on suurem parkimisplatsi parendamine. “Sadama parkimisplatsi on vaja pinnata tolmu vähendamiseks, sest muidu paiskavad liikuvad autod seda sadamas seisvatele paatidele,” selgitas firmajuht.
Lisaks ehitatakse Roograhu sadamasse invatualett ja duširuum, kuhu erivajadustega külastaja samuti  ligi pääseb.
Muul korda ja uus kai
Käina vallavanem Omar Jõpiselg rääkis, et Orjaku külalissadama arendusprojektiga saavad korda kaitsemuuli ots ja välja vahetatakse vanad ujuvkaid. “Kaitsemuul, mille otsast läheb laevakanal, hakkas otsast lagunema. Saime varinguohu küll ajutiselt likvideeritud, kuid nüüd on võimalik muuliots põhjalikult korda teha,” selgitas Jõpiselg. Korda tehakse ka muuliotsa meremärk.
Vallavanem ütles, et teine suurem töö, mis projekti käigus tehakse, on uus 36 m
pikkune ujuvkai, millega asendatakse olemasolevad. “Praegustest, kümneid aastaid vanadest ujuvkaidest üks on juba nii kehvas seisus, et ähvardab uppuda,” ütles
Jõpiselg. Uue ujuvkai kasutuselevõtuga lisandub sadamasse ka kaikohti.
Koostöös Orjaku külaseltsiga investeerib Käina vallavalitsus väikesadamates nõutud invatualeti ja -duširuumi rajamisse. Need sisustatakse sadamaga kõrval asuvasse külamajja. Vallavanema hinnangul on see lahendus sobilikum kui eraldi konteineri toomine sadamasse, et neid teenuseid külastajatele pakkuda.
Valla projekti kogumaksumus on veidi üle 90 000 euro, millest EASi toetus u 63 000 eu-
rot. Vald paneb omavahenditest lisaks u 27 00 eurot, mis vallavanema Omar Jõpiselja sõnul on eelarves ka olemas.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411