Reede, veebruar 13, 2015
 

President Ilves: Paraadiga klaaritakse auvõlg hiidlaste ees

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiu maakond on 23 aastat oodanud võimalust korraldada võidupüha paraadi – tänavu saab see unistus teoks.
Esmakordselt Eesti ajaloos on Kärdla Keskväljakule oodata sadade kaupa kaitseliitlasi, kümneid pagunikandjaid ja sõjatehnikat, sest vastavalt vabariigi presidendi otsusele korraldatakse 2015. aasta võidupüha paraad Hiiu saarel.
“Hiidlased on ju tõesti ainsad, kes seni pole saanud iseseisvuse taastanud Eestis võõrustada võidupüha paraadi ning see auvõlg nüüd klaaritaksegi,” ütles president Toomas Hendrik Ilves Hiiu Lehele.
Otsus, et võidupüha paraad toimub tänavu Hiiumaal, sündis kaitseliidu peastaabi ja vabariigi presidendi kantselei koostöös. “Ma ei kahtle, et kaitseliit tuleb parimal moel toime keerulise logistilise üleandega viia üksused paraadiks Hiiumaale ja siis mandrile tagasi nii, et teiste praamireisijate elu poleks väga häiritud,” lisas president Ilves. “Olen kindel, et 22. ja 23. juuni on täis õnnestumisi ning tänavune võidupüha jääb kenasti meelde Hiiumaale ja kogu Eestile.”
23 aastat oodatud
Hiiu vallavanem Georg Linkov ütles, et võiduparaad on “võimas sündmus ja meeletult hea võimalus Hiiumaa jaoks kogu piirkonda tervikuna turundada – sel ajal on kogu Eesti silmad siin”.
Ta märkis, et Hiiu maakond on võiduparaadi oodanud 23 aastat. “Takistuseks oli, et see on maru kallis, aga nüüd lõpuks siis emotsionaalne pool, riigimehelikkus, kaalus selle üles ja president ütles eelmise aasta kevadel, et ta proovib teha kõik, mis temast sõltub, et võidupüha paraad lähiajal ka Hiiumaale jõuaks,” lisas Linkov.
Linkov tunnustas ka Hiiumaa kaitseliitlasi ja poliitikuid, kes on paraadi saarele toomiseks teinud kõvasti tööd. “Teame ju, et Saaremaal paraad maale ei jõudnudki ning oli võimalik teha ainult mereparaad ja näidata kalda peal seisvatele inimestele laevu. Hiidlastel aga on vedanud ja paraad tuleb maale,” lisas Linkov.
Linkov ütles, et ta ise üritab läbida tiheda sõela ja pääseda paraadile Eesti lipu toimkonda nagu ta ka mõned aastad tagasi Tartus toimunud paraadil. “Reservohvitseride vahel käib rebimine, kes pääsevad paraadil lippu saatvasse lipumeeskonda,” märkis Linkov.
Kaks päeva lisareise
Paraadil marsib ligi 800 inimest. Kohal on ka taustajõud, kes paraadi korraldavad ehk neil kahel päeval liigub üle mere täiendavalt tuhatkond inimest, pluss tehnika.
Paraadi jaoks on vaja tellida lisareise, et kogu tehnika ja väekoosseis saarele tuua ja tagasi viia. Üle mere sõidetakse esmaspäeva, 22. juuni hommikul ja tagasi teisipäeva, 23. juuni õhtul.
Seepärast paluvad paraadi korraldajad kaitseliidust kõigilt hiidlastelt ja saare külalistelt mõistmist ning  võimalusel vältida Hiiumaale sõitu 22. juunil ja mandrile sõitu 23. juunil või siis varuda selleks lisaaega.
Vallavanem Linkov aga kutsub kõiki paraadi ajaks Hiiu saarele, ainult et tulla võiks juba päev varem ja lahkuda päev pärast suursündmust: “Hiidlased, sättige end kõik selleks ajaks koju tulema ja mitte ainult hiidlased, kõik on oodatud ja kõik saavad kindlasti saarele tulla – asi on kindlasti seda väärt!”
Kontsert ja rahvapidu
22. juunil kell 19 algab kontsert Kärdla sadama hooldushallis, kuhu mahub tuhatkond külalist. Kontserdile on lubanud tulla vabariigi president ja kogu diplomaatiline korpus, samuti palju kaitseväelasi. Kontserdi korraldab vald koostöös Carolin Illenzeeri fondiga.
Linkov ütles, et hiidlastele loodetakse sellele kontserdile pakkuda soodsamaid perepiletid, et ka lastega pered jaksaks kontserdipileteid soetada.
Paraadi peaproovi saab jälgida Kärdla Keskväljakul 22. juuni õhtul kella 21st. Pärast seda algab linnapargis rahvapidu.
Paraadipäeva hommikul kell 9 leiab aset tulede ühendamistseremoonia ja tuletoojate autasustamine Kärdla kiriku ees. Sealtsamast saadab peaminister vabadussõjas langenutele pühendatud pärja Kärdla jahisadamasse, kust see piirivalvelaevaga merele viiakse. Seda sündmust saadab kaitseliidu orkestri võidupüha äratuskontsert Kärdla jahisadama kail.
Kell 9.45 on Kärdla kirikus paraadieelne võidupüha jumalateenistus.
Paraadi skeem
Paraad Kärdla Keskväljakul algab teisipäeval, 23. juunil kell 11. Kärdla linnas liigub paraad mööda Väike-Sadama tänavat ja rivistub allüksuste kaupa Keskväljakule vallavalitsuse majapoolsesse külge näoga kultuurikeskuse poole. Tribüün asub Villa Loona külalistemaja esisel ja selle eest läbi toimub möödamarss. Väljakult lahkuvad üksused pööravad paremale ja liiguvad Jetoili tankla parklasse, kus on kogunemine ja kust minnakse oma üksuste juurde tagasi.
Vallavalitsus omalt poolt püüab paraadi ajaks Kärdla linna korrastada ja kaunistada. Ka Keskväljaku igaaastase kaunistuse ülesseadmiseks on juba olemas mõningad ideed, aga neid veel lihvitakse.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411